Tylko polska muzyka

Trzynaście koncertów znalazło się w programie 8 . Festiwalu Muzyki Polskiej, który w piątek rozpocznie się w Krakowie. Wystąpią m.in. zespół Sinfonia Iuventus i Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu, Motion Trio oraz laureatka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Yulianna Avdeeva.

Celem festiwalu jest promocja muzyki polskich kompozytorów. Po raz drugi odbywa się on latem, a nie jesienią. Jak mówił dyrektor festiwalu Paweł Orski na tegorocznej jego edycji ze względu na skromniejszy budżet mniej będzie gości zagranicznych.

W piątek na koncercie inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Kaspara Zehndera i Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu.

"Rozpoczynamy oratorium +Quo vadis+ Feliksa Nowowiejskiego, które przez drugą wojną światową było najczęściej wykonywanym dziełem polskiego kompozytora na świecie. My wykonamy je w wersji oryginalnej, która po wojnie nie była w Polsce wykonywana, a mianowicie w języku niemieckim" - zapowiedział Orski.

Uczestnicy międzynarodowego kursu wokalnego prof. Heleny Łazarskiej zaprezentują się publiczności w sobotę. Także w sobotę w krużgankach Bazyliki oo. Franciszkanów wystąpi akordeonowe Motion Trio, które zagra utwory m.in. Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

Podczas Festiwalu wystąpią m.in. zdobywczyni pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 2010 r. Yulianna Avdeeva, która oprócz utworów Chopina wykona także utwory Bacha; studenci Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którzy przedstawią operę komiczną "Agatka, czyli przyjazd Pana" oraz trio perkusyjne Amadrums Trio.

20 lipca podczas koncertu pianistki Beaty Bilińskiej i Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Roberta Kabary w auli "Florianka" Akademii Muzycznej obchodzone będą 80. urodziny Wojciecha Kilara. Jeśli laureat będzie obecny w Krakowie, otrzyma Nagroda Złotej Polskiej Muzy, przyznaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej za całokształt twórczości kompozytorskiej.

W finale Festiwalu publiczność usłyszy w Filharmonii Krakowskiej koncertową wersję operę "Maria" Romana Statkowskiego.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Polskiej są: Urząd Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. Jak poinformował dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Miasta Stanisław Dziedzic impreza ta będzie finansowana w systemie trzyletnim - co roku gmina na jej organizację przeznaczy 400 tys. zł.

Budżet tegorocznego festiwalu wynosi 780 tys. zł. Finansowo imprezę wsparły gmina Kraków, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz sponsorzy.

xorlep Yulianna Avdeeva - Chopin Etude op.10 no.10

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg