Kobieta na skraju dojrzałości

Nowy film Jasona Reitmana i Diablo Cody.

Duet ten współpracował już ze sobą wcześniej przy okazji oscarowego komediodramatu „Juno” z 2008 roku, opowiadającego o ciąży nastoletniej uczennicy. Teraz, w podobnej tonacji, scenarzystka Cody i reżyser Reitman postanowili zaprezentować widzom historię samotnej kobiety po trzydziestce, która po latach wraca do swego rodzinnego miasteczka.

Kiedy je opuszczała, robiła to by wyrwać się z prowincji i zrobić karierę w wielkim mieście. Poniekąd się udało. Dawni znajomi zazdroszczą jej pozycji, pieniędzy, urody. Ale przecież życie Mavis Gary – bo tak nazywa się główna bohaterka „Kobiety na skraju dojrzałości”, w którą na ekranie wcieliła się Charlize Theron – wcale nie jest usłane różami.

Jest piękna, ale samotna. Coraz częściej zagląda do kieliszka, a pisarska kariera niestety nie układa się tak, jak początkowo zakładała (pracuje jako autorka-widmo, pisząca seryjne powieści, będące kontynuacjami cykli stworzonych przez innych, bardziej znanych twórców).

Cel jej powrotu w rodzinne strony jest jasny – odzyskać miłość swego ukochanego ze szkoły średniej i to z nim ułożyć sobie życie. Problem jednak w tym, że ów ukochany ma już żonę, która właśnie urodziła mu dziecko i jest w swoim nowym związku bardzo szczęśliwy.

Theron zagrała brawurowo. To nie przypadek, że w 2004 roku nagrodzono ją Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Ale oprócz niej warto zwrócić także uwagę na Pattona Oswalda, który w USA znany jest przede wszystkim, jako komik, tymczasem tutaj wciela się w postać tragiczną – poturbowanego przez życie Matta Freehaufa, który wszelkimi sposobami stara się odwieść Mavis od pomysłu rozbijania małżeństwa jej ex-chłopaka.

Słodko-gorzki klimat „Kobiety na skraju dojrzałości” przywodzi na myśl nie tylko „Absolwenta” Mike'a Nicholsa, ale przede wszystkim genialną „Garsonierę” Billy’ego Wildera. Czy Jason Reitman pójdzie w ślady tego wielkiego twórcy? „Dziękujemy za palenie”, „Juno”, „W chmurach” i jego najnowsze dzieło dowodzą, że potencjał ma spory i jeśli tylko utrzyma taki poziom w kolejnych latach, może być niebawem w Hollywood reżyserem numer jeden.  

PortalFilmowyPL Kobieta na skraju dojrzałości - Zwiastun PL

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama