Urodziny Kilara w Katowicach

Dziś w Katowicach odbędzie się „Noc Kilara” – wydarzenie muzyczno-filmowe,uświetniające 80 urodziny Wojciecha Kilara – jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów

Kilar – urodzony we Lwowie, ale od ponad pół wieku mieszkający w Katowicach podkreśla, że to drugie po Lwowie jego ważne miasto. Nie raz nazywał siebie „Ślązakiem ze Lwowa”. Świętowanie rozpocznie się wczesnym popołudniem 14 lipca  i zakończy w nocy 15 lipca. 

Obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w wydarzeniu wezmą udział Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Koncerty odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla, kościele Mariackim i sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, a także na słynnej ulicy Mariackiej, na której zebrani zatańczą „Poloneza” z „Pana Tadeusza” Wajdy.

O godz. 16 w Archikatedrze Chrystusa Króla  będzie można wysłuchać „Missa pro pace” w wykonaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Chóru Filharmonii Śląskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją  Michała Klauzy. O godz. 18.00  także w Archikatedrze  zostanie odprawiona  Msza św. w intencji Jubilata, w czasie której Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka z udziałem solistów Edyty Piaseckiej, Katarzyny Suskiej, Tomasza Krzysicy i Piotra Nowackiego, wykonają Te Deum, Victorię oraz Magnificat (cz. I i V) Wojciecha Kilara. O godz. 20.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej wielbiciele twórczości kompozytora usłyszą IV Symfonię „Sinfonia de motu”, „Siwą mgłę na baryton i orkiestrę” oraz „Krzesanego” w wykonaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Chóru Filharmonii Śląskiej i Narodowej Orkiestry Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy. O godz. 22.30 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (kościół Mariacki) Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak zaprezentuje „Agnus Dei” z muzyki do filmu „Król ostatnich dni” , „Lament” i „Veni Kreator”. Całe wydarzenie rozpoczną i zwieńczą projekcje filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które odbędą się w kinach Światowid i Rialto.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg