W Kijowie pożegnano Stupkę

Dziś na Cmentarzu Bajkowskim w Kijowie został pochowany Bohdan Stupka - wybitny ukraiński aktor, znany Polakom z roli Chmielnickiego w "Ogniem i mieczem" Hoffmana.

Stupka odszedł  22 lipca w wieku 71 lat  po ciężkiej chorobie.  Przyszedł na świat w Kulikowie pod Lwowem 27 sierpnia 1941. Najpierw studiował filologię ukraińską na Uniwersytecie Lwowskim. Następnie ukończył Szkołę Teatralną we Lwowie i Instytut Teatralny w Kijowie. W latach 1961–1978 pracował w Teatrze im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie. Przez kilka lat był dyrektorem Ukraińskiego Teatru Narodowego im. Iwana Franki w Kijowie, i jego gwiazdą. W latach 1999–2001 sprawował funkcję ministra kultury Ukrainy.

Zagrał w blisko 100 filmach. Debiutował  na ekranie w 1970 w „Białym ptaku z czarnym znamieniem” w reżyserii Jurija Illienki. Kilkakrotnie zagrał też wielkie role w polskim filmie. Widzom pozostanie w pamięci jako  wyrazisty Bogdan Chmielnicki w „Ogniem i mieczem” i „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana. Brawurowo kreował rolę ukraińskiego multimilionera czekającego na przeszczep serca w obrazie Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni”. Za zasług dla naszego kraju w 2000 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Grał także w filmach francuskich, austriackich, włoskich i rosyjskich. Do historii filmu przeszła jego  tytułowa kreacja w rosyjsko-ukraińskiej ekranizacji „Tarasa Bulby” według Mikołaja Gogola. Ostatni raz wystąpił  w kontrowersyjnym rosyjskim filmie „Mecz” o „meczu śmierci”, który odbył się w okupowanym Kijowie pomiędzy drużyną Dynama Kijów i lotnikami niemieckimi. Jego emisja na Ukrainie została wstrzymana.

Stupka pozostawił żonę i syna Ostapa - także aktora, oraz troje wnuków. Współczucie rodzinie zmarłego aktora wyrazili m. innymi premier Ukrainy Mikołaj Azarow i prezydent państwa Wiktor Janukowycz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg