Harnaś roku!

Mateusz Buła z Łopusznej został wczoraj wybrany Harnasiem roku 2012. W Białce Tatrzańskiej w konkursie o ten zaszczytny tytuł rywalizowało pięciu kandydatów z Podhala.

Nowo wybrany Harnaś będzie przez cały rok reprezentował Podhale na różnych imprezach kulturalnych w kraju. Zwycięzca oprócz tytułu otrzymał szereg nagród, m.in. ciupagę i pas góralski.

Jak powiedział PAP członek jury, wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk "Kołoc", wybór Harnasia spośród pięciu kandydatów był trudny, bo każdy z nich prezentował wysokie umiejętności. Ubiegający się o tytuł Harnasia 2012 musieli przejść szereg prób.

"Kandydaci musieli wykazać się w tańcu zbójnickim, śpiewie góralskim, pokazać jak operują ciupagą, a także przejść test siły fizycznej. Ponadto kandydaci na Harnasia muszą odpowiedzieć na szereg pytań związanych z regionem" - powiedział Łukaszczyk "Kołoc".

Nowo wybrany harnaś Mateusz Buła ma 22 lata i jest studentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Buła powiedział dziennikarzom, że jest dumny ze swojego osiągnięcia. Pytany, czy długo się przygotowywał, aby stanąć w szranki o ten tytuł, powiedział, że "cały czas żyje góralszczyzną, a specjalny trening nie był mu potrzebny".

Konkursy na Harnasia Roku w Białce Tatrzańskiej przeprowadzane są od 2001 roku i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród widzów.

Głównym organizatorem imprezy jest stacja narciarska Kotelnica Białczańska. Wydarzenie było częścią Tatrzańskich Wici - cyklu wakacyjnych imprez w różnych miejscowościach powiatu tatrzańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg