W 1812 roku kupiec Ignacy Domes nabył majątek Miechowice, a pięć lat później wybudował tam pałac klasycystyczny, który był prezentem dla jego córki Marii.
Zięć Ignacego Domesa, Franciszek Aresin, uruchomił na terenie Miechowic kopalnię Maria. Kiedy w 1831 roku schorowany zmarł, wówczas Franciszek Winckler, do tej pory sztygar w kopalni i pełnomocnik oraz zarządca dóbr Aresina, został mianowany głównym zarządcą tych dóbr. W 1813 roku w wyniku epidemii zmarły żona Wincklera i jego córka. Młody wdowiec pozostał sam z młodszą córką. W 1833 roku Franciszek ożenił się z Marią, wdową po Aresinie i w ten sposób stał się współwłaścicielem majątku. Wkrótce też go pomnożył.
Pierwsza przebudowa zamku nastąpiła w roku 1850 i była konsekwencją okropnego huraganu jaki dosięgnął zamek w 1844 roku. Do końca lat 50. XIX wieku budowla wzbogaciła się o nowe skrzydła. Całość przekształcono w neogotycki pałac z wieżami, ażurowymi balustradami i kolumnami. W jego zachodnim skrzydle znajdowały się kaplica, sala kwiatowa i galeria obrazów. Tereny wokół pałacu wzbogacone zostały o szklarnie i ogród zimowy.
Ostateczny kształt zamek przybrał w roku 1860 za sprawą Huberta von Tiele-Wincklera, męża córki Wincklera z pierwszego małżeństwa. Pałac pozostawał własnością rodziny do roku 1925, kiedy to hrabia Klaus Tiele Winckler odsprzedał go spółce akcyjnej Preussengrube AG zarządzającej miejscową kopalnią węgla kamiennego.
W 1945 roku pałac podzielił los większości znaczących budynków na Śląsku. Został ograbiony, a następnie spalony przez żołnierzy radzieckich. W nocy z 31 grudnia 1954 roku na 1 stycznia 1955 roku saperzy podłożyli i zdetonowali ładunki wybuchowe. Bezmyślność czerwonoarmistów, a następnie przedstawicieli władzy ludowej spowodowała, że dziś pozostał tylko zachodni fragment tej okazałej i pięknej niegdyś budowli.
Obecnie resztki miechowickiego pałacu grożą zawaleniem. Przyległy park pałacowy zaprojektowany w stylu angielskim ukształtowany został na początku XIX wieku w typie ogrodu krajobrazowego. W połowie XIX wieku park poszerzono, zachowując dotychczasowy układ kompozycyjny. Do naszych czasów uchowało się pięć okazałych dębów.
Postacią mocno związaną z historią miechowickiego pałacu jest córka Waleski von Winckler i Huberta von Tiele – Ewa von Tiele-Winckler. Znana jako Matka Ewa, założycielka zakładów opiekuńczych, które były dziełem jej życia, znanych na całym świecie pod nazwą „Ostoja Pokoju”.
Więcej zdjęć na www.piernikarczyk.net.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...