Listy Johna Lennona

Około 300 dokumentów - listów, notatek i rysunków zebrał Hunter Davies w po raz pierwszy publikowanym zbiorze korespondencji Johna Lennona. Światowa i polska premiera książki planowana jest na 9 października, kiedy przypadają 72 urodziny legendarnego muzyka.

Nie wszystkie zgromadzone przez Huntera Daviesa dokumenty to listy, znalazły się tu także ankiety i kwestionariusze, które Lennon lubił wypełniać. W lipcu 1963 roku w przysłanym przez jedną z fanek kwestionariuszu napisał, że jego ulubione danie to płatki kukurydziane, z napojów najbardziej lubi herbatę, a z dni tygodnia - sobotę. Ulubieni aktorzy Lennona w tamtym okresie to Marlon Brando i Greta Garbo, a piosenkarze - Elvis Presley i Mary Wells. Na pytanie "czy ogólnie lubisz życie" Lennon odpowiedział zdecydowanie "i to jak!". W 1969 roku wypełnił "Kwestionariusz Prousta" przysłany przez holenderską dziennikarkę, jednak tym razem odpowiedzi Johna są dość monotonne - na niemal wszystkie pytania o ulubioną postać, danie czy bohatera odpowiada "John i Yoko". Ten kwestionariusz to jedno z pierwszych świadectw wspólnoty, jaką Lennon budował ze swoją drugą żoną Yoko Ono

Po 1969 roku zespół Beatlesów zaczął się rozpadać. W zachowanych listach można prześledzić echa konfliktu Johna z Paulem McCartneyem. Z 1971 roku pochodzi kipiący złością list Johna do Paula, który wyznacza ostateczny koniec współpracy pomiędzy muzykami.

W listach widać, jak Lennon się zmienia, jak ewoluuje jego hierarchia wartości. Gdy skończył trzydzieści lat zapragnął najwyraźniej odnowienia więzi rodzinnych. Pisuje do swojej kuzynki Leili, przyrodniej siostry Julii, ciotek, prosi o zdjęcia dzieci, wysyła im informacje o swoich. W listach do kuzynów wspomina święta z lat dzieciństwa, zabawy i wspólne śpiewanie. Z listów wynika, że nie miał zbyt dobrego kontaktu ze swoim pierwszym synem - Julianem, a winą za ten stan rzeczy obarczał swoją pierwszą żonę - Cynthię. Za to bardzo zaangażował się w wychowanie urodzonego przez Ono w 1976 roku Seana.

Wiele zgromadzonych przez Huntera Daviesa dokumentów to luźne notatki, listy zakupów, prośby do mleczarza, reklamacje kierowane do pralni. Niekiedy są one trudne do odczytania, ale i tak - jak podkreśla Davies - osiągają na aukcjach zawrotne ceny.

Największy blok listów skierowany jest do Dereka Tylora, dziennikarza, który relacjonował wczesne koncerty Beatlesów. Stał się bliskim przyjaciele Lennona, korespondowali dość regularnie przez pięć lat - od 1973 do 1978 roku. W tym okresie John zaczął dbać o siebie - został wegetarianinem, ograniczył picie alkoholu, chciał rzucić palenie. W jednym z listów do Tylora napisał, że jest przekonany, że dożyje podeszłego wieku.

Czterdzieste urodziny Johna Lennona przypadły 9 października 1980 roku i świętował je z Yoko i Seanem. Dwa miesiące później, 8 grudnia, gdy John wraz z Yoko wracali wieczorem, po 22.30, ze studia nagrań, z cienia przed budynkiem Dakota House, gdzie mieszkali, wyszedł Mark David Chapman. Pochodzący z Hawajów młody mężczyzna oddał do Lennona pięć strzałów. Jeden strzał chybił, cztery trafiły Lennona w plecy. Sześć godzin wcześniej, muzyk dał autograf swemu przyszłemu zabójcy. Paradoksem jest, że autograf dla Chapmana, jest jednym z ostatnich zdań zapisanych przez Lennona.

John Lennon urodził się w Liverpoolu 9 października w 1940 roku. Był jednym z najwybitniejszych muzyków w dziejach, założycielem The Beatles - jednej z najważniejszych grup w historii muzyki rozrywkowej. Wywodzący się z Liverpoolu zespół podbił światowe listy przebojów w 1963 roku dzięki popularności singla "Please Please Me". Beatlesi sprzedali najwięcej płyt w historii amerykańskiego przemysłu fonograficznego. Do najważniejszych albumów zespołu należą: "Please Please Me" (1963), "A Hard Day's Night" (1964), "Revolver" (1966), "Sgt. Pepper's Lonely Heart's Club Band" (1967) i "White Album" (1968).

Po rozpadzie zespołu w 1970 roku, Lennon rozpoczął karierę solową. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i coraz silniej zaangażował się w politykę i działalność organizacji pozarządowych. Stał się symbolem pacyfizmu i walki z rządem. Jest też autorem protest-songów, jak "Give Peace a Chance" i "Power to the People". Do najpopularniejszych utworów muzyka należą m.in. "Imagine", "Happy Xmas (War is Over)" i "Woman". Nagrał trzynaście solowych płyt, z których najważniejsze to: "Plastic Ono Band" (1970), "Imagine" (1971) i "Double Fantasy" (1980).

Książka "John Lennon. Listy" ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Termin polskiej premiery książki zbiega się z jej premierą światową.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości