Najsłynniejszy polski zespół wykonujący muzykę klezmerską wydaje nową płytę.
akvarog
Ajde Jano - Kroke
"Kroke" to w jidysz "Kraków". Zespół o tej nazwie założyła 20 lat temu trójka przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej: kontrabasista Tomasz Lato, altowiolista Tomasza Kukurba i akordeonista Jerzy Bawoł. Muzycy zasłynęli wykonaniami melancholijnych utworów klezmerskich na ulicach Kazimierza.
Dziś Kroke gra nie tylko muzykę klezmerską, lecz również kompozycje inspirowane dźwiękami Indii i Orientu, łącząc egzotyczne brzmienia z jazzem.
Na najnowszej płycie Kroke pt. "Feelharmony", której premiera odbędzie się 8 października, znalazły się utwory zespołu w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Muzyk prowadzi też Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, towarzyszącą artystom z zespołu.
Na płycie gościnnie występuje wokalistka Anna Maria Jopek i perkusista Sławek Berny.
Album "Feelharmony" zawiera utwory w nowych aranżacjach, będą to m.in.: "Lullaby for Kamila", "Dream", "Night in the Garden of Eden", "Time", "River of Shadows", "Cave", "Usual Happiness" i "Ajde Jano". Patronat medialny nad albumem objęła Polska Agencja Prasowa.
Pierwszym oficjalnym materiałem Kroke była kaseta "Klezmer Accoustic Music", wydana przez muzyków własnym sumptem w 1993 r.
Podczas koncertów w jednej z krakowskich galerii usłyszał ich reżyser Steven Spielberg. W tym czasie realizował on w Krakowie film "Lista Schindlera". Reżyser zaprosił zespół do Jerozolimy, gdzie Kroke zagrało na uroczystości dla ocalałych z listy Oskara Schindlera.
Spielberg przesłał także kopię kasety zespołu Peterowi Gabrielowi, który w 1997 r. zaprosił Kroke do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Współpraca z Gabrielem zaowocowała wspólnymi nagraniami, których fragmenty potem zostały wykorzystane przez Gabriela na płycie "Long Walk Home" ("Długi spacer do domu").
Kroke współpracował dotychczas m.in. ze skrzypkiem Nigelem Kennedym oraz piosenkarkami Mają Sikorowską i Edytą Geppert.
Muzyka klezmerska należy do nurtów kultury żydowskiej, na początku związana była z obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową graną w czasie ślubów i uroczystości. Dziś ten rodzaj muzyki najczęściej łączy się z jazzem.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.