Baśnie Cygańskie w Szanghaju

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc będzie reprezentować Polskę na III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Złota Magnolia" w Szanghaju. W Chinach kielecki teatr pokaże "Baśnie Cygańskie".

Kieleckich artystów zaprosił na festiwal dyrektor Szanghajskiego Teatru Lalek, który w tym roku widział przedstawienie "Baśnie Cygańskie" podczas festiwalu w Serbii. Według reżysera spektaklu, Ireny Dragan, zwrócił on uwagę na różnorodność technik teatralnych wykorzystanych w przedstawieniu.

"+Baśnie Cygańskie+ to spektakl, który składa się z czterech oddzielnych opowieści. Każda z nich jest nieco inaczej pokazywana i dzięki temu widać, jak bardzo nasz teatr lalkowy różni się od chińskiego" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji Irena Dragan.

Spektakl wykorzystuje "Baśnie cygańskie. Romana paramisia" Jana Mirgi. Aktorzy w żywym planie inscenizują romski zwyczaj kupowania panny młodej, który staje się okazją do snucia lalkowych opowieści o miłości, historii i kulturze Romów.

"Kubuś" będzie jedynym polskim zespołem na festiwalu w Szanghaju. Zaprezentują się na nim także teatry z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Francji i cztery z Chin. Polskie przedstawienie będzie można obejrzeć dwukrotnie 9 listopada.

"Ranga tego festiwalu jest bardzo duża, jego współorganizatorem jest chińskie ministerstwo kultury. Dla nas udział w nim jest pokłosiem współpracy z Szanghajskim Teatrem Lalek. Byliśmy tam w 2008 i w 2010 roku. Chiński teatr występował w Kielcach ze spektaklem +Małpi król+" - zaznaczyła Dragan.

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", Robert Drobniuch, spodziewa się, że udział w festiwalu zaowocuje stałą współpracą z szanghajskim teatrem, w którym stale pracuje 150 aktorów. Dyrekcje obydwu placówek rozmawiały już wstępnie o realizacji wspólnego projektu.

Listopadowy wyjazd będzie trzecią wizytą kieleckiego teatru na największym festiwalu teatrów lalkarskich w Chinach. W 2010 roku spektakl "Córka Króla Smoka", na podstawie opowiadania Li-Cz'ao-Wei "Córka smoka", został uhonorowany w Szanghaju nagrodą za scenografię - kostiumy, wykonanie lalek i dekoracji - oraz nagrodą specjalną jury. W 2008 roku bardzo duże wrażenie na chińskiej widowni zrobił "Don Juan" wystawiony z udziałem dziewięciu marionetek wykonanych przez jednego z najwybitniejszych współczesnych lalkarzy - Antona Anderle.

Udział "Kubusia" w chińskim festiwalu współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama