Teledysk do piosenki "Rycerze życia" o pracy ratowników górniczych trafił niedawno na strony internetowe Kompanii Węglowej. To trzecia promująca bezpieczeństwo pracy piosenka zespołu Głębia, którego liderem jest górnik z kopalni "Rydułtowy-Anna" Dawid Klimanek.
Kompania Węglowa S.A.
Głębia - Rycerze Życia
Pierwsza nagrana na potrzeby Kompanii Węglowej piosenka Głębi o bhp - "Bezpieczna praca" - zyskała w 2010 r. ogólnopolski rozgłos. W internecie teledysk do niej obejrzały dziesiątki tysięcy osób; odtwarzano go w kopalniach i w telewizji, piosenkę emitowano w radiu. W ubiegłym roku powstał utwór "Ryzyko zawodowe". W przyszłości być może zostanie wydana płyta złożona z piosenek zespołu, poświęconych bezpiecznej pracy.
Teledysk "Rycerzy życia" otwiera scena pracy górników i przysypania jednego z pracowników przez urobek. Pod ziemię zjeżdżają ratownicy górniczy w niebieskich drelichach i z krzyżami maltańskimi na kaskach, którzy pracując w ciasnym wyrobisku próbują dokopać się do zasypanego. Na koniec jeden z nich odnajduje dłoń nieprzytomnego górnika i ściska ją.
"A przyjdą po mnie, a przyjdą po mnie rycerze życia z krzyżami na głowie, wezmą pod skrzydła orła górnośląskiego. Dadzą nadzieję, dadzą i wiarę do życia potrzebnego. Jedyna myśl w takiej ciężkiej chwili: proszę cię, Boże, by ratownicy się nie spóźnili" - śpiewa w zwrotce zespół.
"Zawsze na pełnej mocy swej, zawsze po życie bez kalkulacji strat, anioły chrońcie go, anioły strzeżcie nas. Ratujcie nas, ratujcie nas, rycerze życia, ogień jest w was, nadzieja jest w nas, nadzieja jest w was (...) i moc" - brzmi refren piosenki.
Zespół, oprócz jego lidera, kompozytora i wokalisty Dawida Klimanka, tworzą bracia Płaczkowie: gitarzysta Damian i perkusista Sebastian oraz gitarzysta basowy Rudolf Kurzydem. Za scenariusz, reżyserię i realizację teledysku odpowiadał filmowiec i nadsztygar ds. bhp w kopalni "Rydułtowy-Anna", Bogusław Porwoł.
Premierowa prezentacja teledysku odbyła się podczas finałowych zmagań organizowanego po raz dziewiąty przez Kompanię Węglową konkursu "Pracuję bezpiecznie". Najlepszy w turnieju wiedzy na temat bhp okazał się górnik kopalni "Chwałowice", Dawid Panic.
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.