Co nowego w kinach?

Dramat science fiction "Atlas chmur" z Tomem Hanksem i Halle Berry w obsadzie, nowa ekranizacja "Anny Kareniny" Lwa Tołstoja - z Keirą Knightley i Judem Law, oraz nakręcony według scenariusza Nicka Cave'a kryminał "Gangster" trafiły dziś do naszych kin.

"Imponująca rozmachem (ponad 100 milionów dolarów budżetu, gigantyczne plany zdjęciowe na Balearach, w Edynburgu i Berlinie) ekranizacja, której podjęli się mistrzowie współczesnego kina (...) łączy europejską wrażliwość - w ukazywaniu zmagań jednostki z niezgłębioną zagadką losu i życia we wszechświecie - z hollywoodzką sprawnością, najnowocześniejszymi efektami specjalnymi oraz przełomowymi, godnymi Oscara osiągnięciami w charakteryzacji" - opisuje "Atlas chmur" polski dystrybutor filmu.

Scenariusz powstał na motywach powieści brytyjskiego pisarza Davida Mitchella, pod tym samym tytułem, wydanej w 2004 roku. W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Tom Hanks, Halle Berry, Ben Whishaw, Hugh Grant, Hugo Weaving i Susan Sarandon. Każdy z aktorów gra kilka ról, a losy postaci rozgrywają się w różnych miejscach świata i w różnych czasach.

Wśród bohaterów są np.: prawnik z San Francisco, który w 1849 r. ukrywa zbiegłego niewolnika; utalentowany kompozytor żyjący w Wielkiej Brytanii przed II wojną światową; dziennikarka usiłująca, w 1973 r., zapobiec katastrofie; oraz mężczyzna, który w spustoszonym świecie odległej przyszłości, po 2300 r., musi zdecydować, czy pomóc wysłanniczce tajemniczej cywilizacji.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o sens i cel ludzkiego życia to temat wielowątkowej historii. "+Atlas chmur+ przemierza pięć wieków historii ludzkości. Kalejdoskop emocji, splotów akcji i nieoczekiwanych powiązań między bohaterami, które są jak świetliste punkty na nieskończonej osi czasu, zbudowany jest na idei, że każde życie ma kontynuację po śmierci, a każdy człowiek przemierza wieki po osobistej trajektorii, wyznaczonej przez los. Dusze odradzają się i szukają swoich bliskich z wcześniejszych wcieleń. Popełnione błędy mogą zostać naprawione albo powtórzone. Wolność może zostać odzyskana lub utracona. A miłość jest tym, co przetrwa wszystko" - czytamy w opisie filmu.

"Atlas chmur" ("Cloud Atlas", Niemcy/USA/Hongkong/Singapur), wspólnie z niemieckim reżyserem Tomem Tykwerem, zrealizowali Andy i Lana Wachowscy, twórcy trylogii "Matrix". Wcześniej publiczność znała ich jako "braci Wachowskich"; po tym jednak, jak jeden z nich, Larry, poddał się operacji zmiany płci i stał się kobietą, Laną Wachowski, mówi się o "rodzeństwie Wachowskich".

***

Dramat "Anna Karenina", produkcji brytyjskiej, wyreżyserował Joe Wright, autor "Pokuty" oraz "Dumy i uprzedzenia". Rolę tytułową zagrała Keira Knightley, w postać Karenina wcielił się Jude Law, a w postać Wrońskiego 22-letni Aaron Taylor-Johnson.

Ekranizacja słynnej powieści Lwa Tołstoja to historia tragicznej miłości Anny Kareniny i Aleksego Wrońskiego. Początkowo Anna broni się przed uczuciem, chce pozostać wierną żoną. Po pewnym czasie ulega jednak namiętności. Decyduje się powiedzieć prawdę mężowi. Zostaje wówczas wykluczona z petersburskich wyższych sfer. Zabrania się jej kontaktów z ukochanym synkiem Sieriożą. Emocjonalne uzależnienie kobiety od Wrońskiego doprowadza do tragedii.

HDzwiastunyPL Anna Karenina - polski zwiastun Full HD (1080p)

***

W "Gangsterze" ("Lawless", USA) w reżyserii Johna Hillcoata, nominowanym do tegorocznej Złotej Palmy w Cannes, jedną z głównych ról zagrał Shia LaBeouf. Film nakręcono według scenariusza Nicka Cave'a, australijskiego muzyka i poety. Cave napisał ten scenariusz na podstawie książki Matta Bonduranta "The Wettest County in the World"; autor tej powieści połączył w niej opis prawdziwych wydarzeń dotyczących jego rodziny z literacką fikcją.

Akcja "Gangstera" rozgrywa się w Ameryce w czasach prohibicji. Bracia Bondurant, jak wszyscy w ich okolicy, żyją z nielegalnej produkcji alkoholu. Są znani z odwagi i nieustępliwości. Interes idzie im dobrze do momentu, gdy z Chicago przybywa agent specjalny Charlie Rakes, będący na usługach skorumpowanego prokuratora. Agent ogłasza, że wszyscy producenci alkoholu muszą płacić wysokie łapówki. Bracia Bondurant jako jedyni w okolicy odmawiają. Rozpoczyna się krwawa walka.

W obsadzie filmu, oprócz LaBeoufa, są m.in.: Tom Hardy, Jason Clarke, Guy Pearce, Mia Wasikowska, Jessica Chastain i Gary Oldman.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama