Zadymka z Benny Golsonem

Legendarny saksofonista jazzowy Benny Golson będzie gwiazdą przyszłorocznej edycji Lotos Jazz Festival - XV Bielskiej Zadymki Jazzowej, która na przełomie stycznia i lutego odbędzie się w Bielsku-Białej - poinformował dyrektor festiwalu Jerzy Batycki.

TheUntouchable57 Legends of Jazz: Benny Golson - Killer Joe

"Golson wystąpi 2 lutego podczas festiwalowej gali w Teatrze Polskim z programem +We Remember Clifford+. Na scenie towarzyszyć mu będą: Eddie Henderson i Till Broenner na trąbce, Kirk Lightsey na fortepianie, Reggie Johnson na kontrabasie i Alvin Queen na perkusji. Będzie to polska premiera tego programu" - powiedział Batycki.

Benny Golson podczas bielskiego koncertu odbierze nagrodę Anioła Jazzowego. To ufundowana przez prezydenta Bielska-Białej statuetka z brązu, dłuta bielskiej artystki Lidii Sztwiertni, którą organizatorzy Zadymki - Stowarzyszenie Sztuka Teatr - przyznają największym gwiazdom jazzu. Jej posiadaczami są m.in.: Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Johny Griffin, Roy Hargrove, Yellowjackets, Joe Lovano, Charlie Haden, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Dee Dee Bridgewater, Ahmad Jamal i Archie Shepp.

Benny Golson urodził się w 1929 roku w Filadelfii. Już w szkolnej orkiestrze grał obok obiecujących wówczas młodych muzyków, w tym Johna Coltrane'a, Reda Garlanda i Jimmy'ego Heatha. Po studiach grał w latach 50. w rhythm-and-bluesowym zespole Bulla Moose'a Jacksona. Tam zetknął się z pianistą Taddem Dameronem, o którym mówił potem, że wywarł na niego wielki wpływ. Grał także z Dizzym Gillespiem. Jest kompozytorem wielu jazzowych standardów, m.in. "Killer Joe", "Along Came Betty" i "Are You Real?". Prowadził z Artem Farmerem zespół The Jazztet. Komponował muzykę do seriali telewizyjnych "MASH" oraz "Mission: Impossible". W 2009 jego nazwisko znalazło się na liście International Academy of Jazz Hall of Fame.

Podczas "zadymkowej" gali w bielskim teatrze miłośnicy jazzu zetkną się także z głosem amerykańskiej wokalistki Gretchen Parlato. "Parlato została uznana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych za najlepszą jazzową wokalistkę świata. Urodzona w 1976 roku w Los Angeles artystka występowała i nagrywała z takimi muzykami jak Wayne Shorter, Herbie Hancock, Kenny Barron, Esperanza Spalding, Terence Blanchard, Marcus Millera i Lionel Loueke. W 2004 roku zwyciężyła w prestiżowym, międzynarodowym konkursie im. Theloniousa Monka. Rok później ukazał się jej debiutancki album, który utorował jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery. Od tego czasu co roku zajmuje czołowe miejsca w ankietach Downbeetu" - powiedział Batycki.

Szef festiwalu dodał, że po raz jedenasty Zadymce towarzyszyć będzie konkurs dla młodych muzyków. "Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 5 stycznia. Dopuszczone do finału zespoły zaprezentują swoje programy 1 lutego w sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej, a zwycięzcy wystąpią następnego dnia podczas festiwalowej gali. Główną nagrodą w konkursie tradycyjnie jest nagranie, wydanie i promocja płyty. Laureaci wystąpią także jesienią na festiwalu jazzowym w Leverkusen w Niemczech" - wyjaśnił Batycki.

Przyszłoroczna Zadymka rozpocznie się od 29 stycznia koncertem w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej. Jak powiedział Batycki, to ukłon w stronę Grupy Lotos, która od 10 lat mocno wspiera imprezę. W Czechowicach-Dziedzicach siedzibę ma jedna ze spółek koncernu. Festiwal potrwa do 3 grudnia. Tradycyjnie zakończy go koncert na górującej nad Bielskiem-Białą górze Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim.

Podczas dotychczasowych edycji Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa wystąpiło ponad 700 wykonawców z 33 krajów. Wśród nich legendy jazzu: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade i Ahmad Jamal.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama