Dlaczego stroimy choinkę?

Pytanie postawione przez autorkę w tytule staje się dramatycznie aktualne już na kilka dni po Wszystkich Świętych.

Z roku na rok komercja coraz wcześniej wykorzystuje ten symbol, odzierając go z jego religijnego znaczenia. Robi się z niego estetyczny odpowiednik arcyświeckiego „wielkanocnego zajączka”. Nawet zaangażowani katolicy zwracają częściej uwagę na jego pogański lub przynajmniej protestancki rodowód, niż na bogactwo i wymowę znaków wiary w nim zawartych.

Czy w takim razie strojenie choinki w katolickich domach ma jakikolwiek sens i cel religijny? Czy może się stać narzędziem przekazywania wiary naszym dzieciom? Mariolina Coghe odpowiada zdecydowanie, że tak. Robi to w sposób prosty i przejrzysty, sięgając zarazem do przeróżnych źródeł, od słów Jana Pawła II, poprzez Pismo Święte, księgę Zohar, Efrema Syryjczyka aż po św. Bonawenturę.

Na początek pokazuje, jak się zrodziła i rozpowszechniała bożonarodzeniowa choinka, przytacza najważniejsze i najbardziej znane legendy. W drugiej części podaje narzędzia do przeprowadzenia skrutacji Słowa Bożego, kładąc nacisk na drzewo życia w Raju i to na końca czasów, drzewo życia niebiańskiej Jerozolimy, drzewo jako obraz sprawiedliwego i drzewo chwalebnego Krzyża. Jak autorka napisała we wstępie, „bożonarodzeniowa choinka jest potężnym symbolem Jezusa Chrystusa, królestwa Bożego i Kościoła”.

Książka jest wydana z niebywałym graficznym rozmachem. Papier kredowy, twarda okładka, 82 kolorowe, wysokiej jakości reprodukcje średniowiecznych miniatur. Drukiem zajęło się rzymskie wydawnictwo Co.Art, wyspecjalizowane wydaniach w artystycznych, które ma wśród klientów nawet Stolicę Apostolską (Libreria Editrice Vaticana, Papieska Rada Cor Unum).

Mariolina Coghe prowadzi w Rzymie cenioną przychodnię położniczo-ginekologiczną o silnym nastawieniu chrześcijańskim. Jest matką pięciorga dzieci i babcią. Książkę przełożył na polski jeden z jej licznych chrześniaków.

Boże Narodzenie nie jest i nigdy nie może stać się świętem najważniejszym dla chrześcijan, bo to miejsce zajmuje Wielkanoc. Niewątpliwie jednak jest świętem najbardziej przemawiającym do najmłodszych katolików i stanowi doskonałą okazję dla rodziców, by przekazać im całe bogactwo naszej wiary. Ta książka pomoże nam ten obowiązek należycie spełnić.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama