Amerykańscy saksofoniści - Wayne Shorter i John Zorn - wystąpią w lipcu w Warszawie podczas kolejnej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days - zapowiedział Mariusz Adamiak, szef festiwalu.
FunkySkunk90
Wayne Shorter, "Tenderfoot"
Zorn będzie w Warszawie świętował swoje 60 urodziny, Shorter 80.
15 lipca jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich saksofonistów jazzowych i awangardowych, John Zorn będzie świętował swoje 60. urodziny w Warszawie. Do Polski przyleci z szerokim gronem muzyków, zapowiadając koncerty aż siedmiu prowadzonych przez siebie formacji.
U boku Zorna wystąpią m.in. wokalista Mike Patton (znany z występów m.in. w grupie Faith No More), perkusista Joey Baron, gitarzysta Mike Ribot, pianista John Medeski (członek formacji Medeski, Martin & Wood) a także wibrafonista Kenny Wollesen. Warszawska publiczność będzie mogła posłuchać przeglądu przez bogatą twórczość Zorna - zapowiedziano koncerty formacji The Dreamers, Song Project, Illuminations, The Holy Visions, The Alchemist, Templars In Sacred Blood oraz Electric Masada. Wszystkimi zespołami dyryguje nowojorski saksofonista.
John Zorn to jedna z najważniejszych postaci nowojorskiej sceny jazzowej i awangardowej. Saksofonista jest liderem licznych formacji, kompozytorem muzyki do filmów, kreskówek, aranżer, producent, założyciel wytwórni Tzadik, właściciel nowojorskiego klubu The Stone i człowiek, występujący i nagrywający w Japonii jako Dekoboko Hajime. W swojej twórczości łączy wpływy muzyki jazzowej, rockowej, heavy-metalowej, poważnej i klezmerskiej. Na swoim koncie ma udział przy ponad 400 płytach.
Trzy dni później w Warszawie wystąpi uznawany za jeden z najlepszych zespołów jazzowych na świecie - kwartet Wayne'a Shortera. Z saksofonistą wystąpią także: kontrabasista John Patitucci, perkusista Brian Blade i pianista Danilo Perez.
Kończący w 2013 roku 80 lat saksofonista zapowiedział na nowy rok nowe wydawnictwo. Płyta "Without a Net" ukaże się w wytwórni Blue Note, dla której muzyk nagrywał swoje najsławniejsze prace: "Juju" i "Speak No Evil" (obie w 1964 roku). Na krążek składać się będzie dziewięć utworów, nagranych podczas trasy koncertowej kwartetu z 2011 roku oraz jedna kompozycja zarejestrowana podczas występu w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles - jest to 23-minutowa suita zatytułowana "Pegasus" z udziałem kwartetu instrumentów dętych. Na płycie znajdzie się sześć niepublikowanych dotąd kompozycji oraz dobrze znane utwory w nowych aranżacjach (w tym utwory z repertuaru grupy Weather Report oraz Milesa Davisa).
Wayne Shorter to jeden z najwybitniejszych saksofonistów w historii jazzu. W 1964 roku dołączył do nowego kwintetu trębacza Milesa Davisa (w zespole występowali także Herbie Hancock, Ron Carter i Tony Williams). Wcześniej zbierał doświadczenie grając w grupie Jazz Messengers, dowodzonej przez perkusistę Arta Blakeya. Z Davisem nagrał takie płyty jak m.in. "In a Silent Way", "Bitches Brew" i "Miles Smiles". Jako lider zadebiutował w 1959 roku albumem "Blues a la Carte", jednak swoje najsłynniejsze prace - "Juju" i "Speak No Evil" - nagrał w 1964 roku. W 1970 roku założył wraz z austriackim pianistą Joe Zawinulem grupę Weather Report, grającą muzykę fusion. Występował w tej grupie do 1985 roku. Ostatnim wydawnictwem Shortera jest "Beyond The Sound Barrier" z 2005 roku.
John Zorn gościł na Warsaw Summer Jazz Days w 2009 roku. Saksofonista wystąpił wówczas z trzema projektami: koncertem u boku Anthony'ego Braxtona i Billa Laswella a także z formacjami The Dreamers oraz Electric Masada. Koncert odbywał się pod hasłem "John Zorn Fest".
Wayne Shorter wystąpił w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu w 2009 roku. Występ na stołecznym Torwarze był częścią imprezy "Tribute to Miles", związanej z rocznicą 50-lecia nagrania przez Davisa albumu "Kind of Blue", uważanego za jeden z najważniejszych krążków w historii jazzu.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.