"Dom pod Lutnią", "Pakt Ribbentrop-Beck", "John Lennon. Listy", "Itinerarium" oraz album "Wiara" otrzymały tytuły Książek Roku "Magazynu Literackiego Książki". Wydawnictwo Sonia Draga zdobyło w tym konkursie tytuł Wydawcy Roku..
W środę w Warszawie wręczono, już po raz jedenasty, doroczne nagrody "Magazynu Literackiego Książki".
Książki Roku wybierane są przez redakcyjne jury spomiędzy typowanych dwanaście razy w roku Książek Miesiąca. W 2012 roku tytuł Książki Roku otrzymały: "Dom pod Lutnią" - powieść Kazimierza Orłosia (Wydawnictwo Literackie), "Pakt Ribbentrop - Beck" - praca historyczna Piotra Zychowicza (Rebis), "John Lennon. Listy" Huntera Daviesa (Prószyński Media), "Itinerarium" - tom esejów Janusza Skiby (Jedność) oraz album "Wiara" Adama Bujaka (Biały Kruk).
Od 2006 roku "Magazyn Literacki Książki" przyznaje też tytuł Wydawcy Roku, który przypadł wydawnictwu Sonia Draga "za niezawodny +nos wydawniczy+" - jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jury. "Niektórzy uważają, że +nos wydawniczy+ decyduje w 90 procentach o sukcesie wydawcy. Jak go zdefiniować? Nie można się tego nauczyć, o nosie nie piszą poradniki. Bo to dar, coś bezcennego, nieuchwytnego, coś jak talent - albo się go ma, albo pies pogrzebany. Sonia Draga ten dar bez wątpienia posiada. Udowodniła to już nieraz, wyciągając jak prestidigitator największe światowe bestsellery, w które inni nie dość szybko uwierzyli. A hity, które wprowadza, to nie są zwykłe bestsellery, to książki, które kreują mody, i które sprzedają się przez długi czas" - uważa Łukasz Gołębiewski, jeden z jurorów.
Sonia Draga to wydawnictwo z siedzibą w Katowicach, nazwane tak jak jego założycielka i redaktorka. W zeszłym roku opublikowało m.in. kolejne części cyklu rozpoczynającego się od "50 twarzy Greya". W poprzednich latach oficyna była wydawcą "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna, w ofercie ma również m.in. thrillery, kryminały, powieści obyczajowe i historyczne.
"Magazyn Literacki Książki" przyznaje też nagrodę Wydarzenie Roku, którym honorowane są najciekawsze inicjatywy na polskim rynku książki. W 2012 roku wyróżnienie to przypadło Wydawnictwu Sine Qua Non(SQN) za "błyskotliwy debiut biznesowy na polskim rynku wydawniczym". Wydawnictwo SQN działa od 2010 roku, ale w 2012 roku osiągnęło znaczącą pozycję na rynku decydując się na wydawanie biografii znanych piłkarzy. Zainteresowanie czytelników, podsycane przez Euro 2012, okazało się ogromne. Od 2010 roku SQN wydało 41 książek, z czego 29 wyszło właśnie w 2012 roku. Wydawnictwo zamierza rozwijać się w kierunku publikacje książek o muzyce, sztuce i literatury fantasy.
Redakcja przyznała też Nagrodę Specjalną Wydarzenie Roku, a trafiła ona do wydawnictwa Biały Kruk za "przedstawienie w nowatorski sposób historii Kościoła katolickiego w Polsce w wysokiej jakości edytorskiej serii +Kościół na straży polskiej wolności+".
W środę po raz trzeci wręczono też doroczne nagrody miesięcznika "Notes Wydawniczy". Zostały one przyznane wydawnictwo Media Rodzina za "20 lat niezwykłych książkowych opowieści wychowujących kolejne pokolenia młodych czytelników", wydawnictwu słowo/obraz terytoria za "konsekwentne obrazowanie terytoriów poza słowem" oraz Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak za "umiejętne budowanie oferty, która w mistrzowski sposób łączy jakość merytoryczną i potencjał biznesowy".
Magazyn Literacki Książki jest miesięcznikiem poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowanym do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz szerokiego grona osób zainteresowanych książką.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.