Nuty Chopina w internecie

Na platformie internetowej "mUltimate Chopin" gromadzone są cyfrowe kopie rękopiśmiennych i drukowanych źródeł dzieł Fryderyka Chopina. Interaktywna aplikacja pozwala na porównanie zapisów nutowych utworów kompozytora i przygotowanie własnych wersji dzieł.

Projekt realizują wspólnie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina   HENRYK PRZONDZIONO/GN Projekt realizują wspólnie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina
System opracowała grupa informatyków z firmy Plum Web Solution
"Chodziło nam nie tylko o zdigitalizowanie źródeł, ale również o zebranie wszelkich możliwych wersji utworów Chopina" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Nawiązuje do tego nazwa projektu, która jest połączeniem dwóch słów z języka angielskiego: "ostateczność" i "multimedialność".

Aplikacja umożliwia przeglądanie i porównywanie różnych wersji utworów Chopina, od jego własnych rękopisów po wydania drukowane. Użytkownik porusza się po zdigitalizowanym zapisie nutowym jak po interaktywnej mapie - interesujące miejsca może powiększać i obserwować nuty w dużym przybliżeniu.

Fragmenty zapisu nutowego różniące się od innych wersji opatrzono komentarzem. Z poszczególnych części różnych źródeł można zestawić własną kombinację utworu, a potem wygenerować ją w formacie PDF.

rmannion Chopin Nocturne Op.9 No.2 (Arthur Rubinstein)

Pomysłodawca projektu Paweł Kamiński zaznaczył, że projekt "mUltimate Chopin" jest skierowany nie tylko do muzykologów i pedagogów, ale także do pianistów. "Tekst nutowy dzięki swojej niejednoznaczności, podobnie jak czytanie książki, uruchamia wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć twórcę" - powiedział. Kamiński jest jednym z redaktorów Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod red. Jana Ekiera.

"Taka baza danych pozwala stwierdzić, jakiego rodzaju błędy popełniono w kolejnych wydaniach, jakie błędy popełniali kolejni kopiści i sam Chopin" - tłumaczył. Jak podkreślił, rękopisy kompozytora miały czasem pewne niedociągnięcia. "Sam pisał często do swojego kopisty, że +może tam jeszcze krzyżyków i bemoli brak+, autoryzując niejako Juliana Fontanę do dopisania jeszcze czegoś" - mówił Kamiński.

Pierwszym utworem dostępnym na platformie "mUltimate Chopin" jest Impromtu As-dur. Na stronie internetowej chopinmultimate.com można obejrzeć w formie cyfrowej i porównać autograf kompozytora oraz wydania francuskie, niemieckie i angielskie.

Aby porównać wszystkie wersje zapisu nutowego Impromptu As-dur i opracować uwagi, każdą z nich "przejrzano nuta po nucie" - tłumaczyła szefowa zespołu redakcyjnego Działu ds. Nauki i Wydawnictw Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Ewa Sławińska-Dahlig. Potem redaktorzy przygotowali tzw. klisze elementów zmiennych, które nanieśli na poszczególne wersje utworu.

Na pierwszą stronę autografu Impromptu As-dur redaktorzy nanieśli 230 klisz. Dostarczają one informacji dotyczących niejasności graficznych, interpretacji merytorycznych, różnic w źródłach, adjustacji redakcyjnych oraz poprawek i zmian.

W 2013 r. mają zostać opracowane także: Polonez cis-moll, Ballada g-moll, cztery Mazurki op. 24, dwa Nokturny op. 27, Walc As-dur oraz Scherzo h-moll.

Projekt realizują wspólnie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. System opracowała grupa informatyków z firmy Plum Web Solution. "mUltimate" został dofinansowany w ramach programu "Dziedzictwo cyfrowe" Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama