Dzieci też czytają

Spotkania z autorami i ilustratorami książek, wystawy ilustracji i warsztaty zaplanowano w ramach rozpoczynających się w piątek Poznańskich Spotkań Targowych - Książka dla Dzieci i Młodzieży. Ofertę przedstawi blisko 50 wystawców.

Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w imieniu organizatorów wydarzenia Olcha Sikorska, głównym przesłaniem Poznańskich Spotkań Targowych jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych, oraz pokazanie, jak obecność dobrych i mądrych lektur jest ważna w codziennym życiu rodzinnym.

"Książka to jest pierwsze, autentyczne dzieło sztuki, które może znaleźć się w każdym domu i kształtować gust" - powiedziała.

Adresatami targów są przede wszystkim dzieci, młodzież i ich rodziny. Wydarzenie pomyślano też jako miejsce spotkania dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i środowisk naukowych.

Jak podkreślają organizatorzy, dzięki bezpośredniej rozmowie z wystawcami i autorami rodzice i opiekunowie będą mieli szansę lepiej dobrać odpowiednią lekturę dla dziecka, a także zwrócić większą uwagę na istotne cechy, jakimi powinna się charakteryzować wartościowa książka.

W trakcie targów zaplanowano szereg premier książek dla dzieci i młodzieży, zaplanowano też liczne wystawy, warsztaty, pokazy filmów dla dzieci, rozstrzygnięte zostaną konkursy plastyczne.

Impreza będzie też okazją do spotkania z twórcami książek dla młodego czytelnika, m.in. z Joanną Papuzińską, Wojciechem Widłakiem, Bohdanem Butenką, Andrzejem Maleszką. Zaplanowano także spotkania ze świętującym swoje osiemdziesięciolecie Koziołkiem Matołkiem, czy z Pippi Langstrumpf.

W trakcie imprezy odbędą się też prezentacje sztuki ilustracji i grafiki książkowej. Dwa stałe cykle wystaw ilustratorskich tych targów to Salon Ilustratorów i Mistrzowie Ilustracji.

Zadaniem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki, zwłaszcza młodego pokolenia, oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem wydawców. W tym roku weźmie w nim udział 34 artystów.

W ramach wystawy Mistrz Ilustracji zaprezentowana będzie twórczość Krystyny Lipki-Sztarbałło.

Odbędą się też konferencje poświęcone m.in. prawom autorskim, czy rynkowi książki elektronicznej - edukacyjnej i dla dzieci. Na teren targów dzieci z rodzicami dowozić będzie Bajkowy Tramwaj.

Organizatorami Poznańskich Spotkań Targowych - Książka dla Dzieci i Młodzieży są Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Centrum Kultury Zamek. Tegoroczne targi honorowym patronatem objęła Anna Komorowska.

Wydarzenie potrwa do niedzieli. W tym samym czasie na MTP odbędą się Targi Edukacyjne i Salon Wyposażenia Szkół.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama