Jazz, dress i stress

Pięć koncertów i wydarzenia towarzyszące złożą się na V Międzynarodowy Festiwal Harfowy, który potrwa od środy do niedzieli w Katowicach. Myśl przewodnia festiwalu to jazz, dress&stress.

Jak podkreślają organizatorzy - to trzy kluczowe zagadnienia w życiu wielu harfistów. Jazz - bo granie go na harfie to dowód wybitnych umiejętności, dress - bo strój harfisty musi być przemyślany, a stres to nieodłączny towarzysz artystów występujących na scenie.

Harfistka Aneta Janiszewska z biura organizacyjnego festiwalu przypomniała, że to jedyna impreza tej rangi w Polsce. Pokazuje ona, że harfa to instrument niezwykle wszechstronny. "Większość ludzi myśli o harfie stereotypowo - widzą piękną kobietę, wydobywającą z niej subtelne dźwięki. Tymczasem to instrument, który wcale nie musi być taki grzeczny - gramy na niej nieraz bardzo współczesne, wręcz ostre utwory. Będzie się można o tym przekonać podczas festiwalu" - powiedziała PAP.

Festiwal zainauguruje w środę jazzowy koncert znanego francuskiego Milevska Trio - artyści grają na harfie, kontrabasie i perkusji. Podczas jednego z koncertów zaplanowano prawykonanie niedawno odnalezionego utworu Aleksandra Tansmana z 1981 r. Podczas innego oprócz delektowania się m.in. muzyką Claude'a Debussy'ego będzie można też podziwiać stroje dla harfistów od XVII do XXI w.

"Strój dla harfisty musi być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny ze względu na specyfikę grania na tym instrumencie - pracuje się i rękami, i nogami. Spódnica nie może być ani za krótka, ani za długa, niewskazane są suknie na cienkich ramiączkach lub w ogóle bez nich. Są harfistki, które występują w spodniach, nawet skórzanych, jeśli odpowiada to charakterowi utworu" - opowiadała Aneta Janiszewska.

Zaplanowano także wykład i prezentację na temat nowoczesnej muzyki na harfę dla dzieci. "Dzieci zaczynają naukę w wieku 5-6 lat. Harfa to wdzięczny instrument, jeśli chodzi o stawianie pierwszych kroków, bo - w przeciwieństwie choćby do skrzypiec - dość szybko można z niej wydobyć ładne dźwięki" - powiedziała Janiszewska.

Główni organizatorzy festiwalu to Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Polskie Towarzystwo Harfowe. Koncerty będą się odbywać w salach akademii, Muzeum Historii Katowic, Kościele Mariackim w Katowicach oraz siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Poranny koncert NOSPR z solistkami Catrin Finch i Elinor Bennet będzie w niedzielę ostatnim wydarzeniem festiwalu.

***

A u nas dziś najsłynniejszy harfista w dziejach kina, czyli Harpo Marx! :)

themethodman87 Harpo Marx Brothers

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama