W Żywcu-Sporyszu górale żywieccy gościli reprezentację polskich górali i wielu przyjaciół. Od Kościeliska i Zakopanego po Oświęcim i Beskid Śląski – przybyli z różnych stron ubrani w tradycyjne stroje, ze sztandarami i muzyką.
Dołączyli do nich sympatycy z Katowic, Mysłowic, a także z Czech i ze Słowacji. Razem modlili się w kościele Chrystusa Króla – pod przewodnictwem księży kapelanów. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Władysław Zązel, a homilię po góralsku wygłosił ks. Jan Gacek. Wszystkich witał Stanisław Lizak, prezes górali żywieckich.
– To dziś najliczniejszy i najbardziej aktywny oddział Związku Podhalan – zaznaczają Adam Banaś i Władysław Motyka z zarządu głównego. – Bardzo się cieszę, że możemy w Żywcu gościć górali z różnych stron Polski. Powinniśmy pielęgnować wartości góralskie – nie miał wątpliwości Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, a w imieniu parafii dziękował za wspólną modlitwę ks. kan. Adam Hopciaś. Maciej Motor-Grelok, prezes ZP, przypomniał o przyjętym na Światowym Zjeździe Górali Polskich w 2010 r. przesłaniu i zawartych w nim zobowiązaniach, m.in. do czerpania z wartości chrześcijańskich i oparcia na nich życia rodzinnego, społecznego i narodowego.
– Czujemy wielką odpowiedzialność wobec Boga, wobec siebie wzajemnie i wobec przyszłych pokoleń – mówił Maciej Motor-Grelok. – Rzeczywiście, dziś Związek łączy wszystkich polskich górali. Każdy ma swój własny, trochę inny strój czy gwarę, ale pokazujemy, że w jedności można różnić się pięknie. Rośnie świadomość góralska i duma, którą budził w góralach także bł. Jan Paweł II – mówi ks. prał Zązel.
– W poprzednim ustroju byli ranieni ośmieszaniem góralszczyzny i wciąż trzeba odwagi, żeby przyznać się do niej. Takie spotkania dodają im siły. Ludzie coraz częściej czują wewnętrzną potrzebę, żeby wrócić do góralskich korzeni – uważa ks. Jan Gacek. Górale z dumą przemaszerowali przez Żywiec, a podczas świętowania w zajeździe Dębina był czas na dzielenie się święconym jajkiem i najnowszymi informacjami. Urszula Własiuk z krakowskiej fundacji Szlaki Papieskie zaprezentowała opublikowany właśnie przewodnik po Beskidach, ukazujący szczegółowo związki bł. Jana Pawła II z naszą diecezją.
Rodziny – na Bendoszce
W sobotę 18 maja przy Jubileuszowym Krzyżu Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej spotkają się uczestnicy V Rodzinnego Rajdu Szlakami Papieskimi. O 12.00 rozpocznie się konkurs wiedzy o beskidzkich szlakach papieskich. Będzie też program „Moje Beskidy” w wykonaniu uczniów technikum z Węgierskiej Górki, a o 12.30 nabożeństwo fatimskie poprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. O 13.00 zaplanowana jest Eucharystia z udziałem bp. Tadeusza Rakoczego, a od 14.00 – ogłoszenie wyników konkursu i spotkanie przy ognisku.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.