Festiwal pewnego amanta

Od 2 do 17 sierpnia w Krynicy-Zdroju odbędzie się 47. festiwal imienia wybitnego polskiego śpiewaka i aktora okresu międzywojennego - Jana Kiepury. W tym roku fanów krynickiego festiwalu czeka wiele nowości.

JaggaMac Jan Kiepura - Usta milczą

Tegoroczna edycja festiwalu, której dyrektorką artystyczną została wybitna śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska-Whiskerd, będzie obfitować w wydarzenia dla widzów w każdym wieku - zapewniają organizatorzy.

W tym roku imprezę otworzy wydarzenie pod nazwą "Kiepuriada - Festiwal Młodych". Jak powiedziała Węgorzewska-Whiskerd, "Kiepuriada" to festiwal młodych, w ramach którego odbędą się warsztaty i koncerty. "To skierowanie uwagi na zdolne dzieci i młodzież, a co za tym idzie, także na edukację przyszłego pokolenia gości festiwalu".

"Premierowe wydarzenie, które w tym roku poprzedza festiwal, a jednocześnie jest jego spójnym elementem, docelowo ma się stać integralną częścią corocznego święta muzyki w Krynicy-Zdroju" - dodała.

Pierwszy festiwalowy koncert zatytułowano "Genialne Dzieci - Genialna Młodzież". Będzie to popis umiejętności utalentowanych dzieci, laureatów konkursów reprezentujących nieprzeciętny poziom wykonawstwa artystycznego.

W drugim dniu festiwalu odbędą się Krynickie Debiuty, czyli koncert 14 finalistów Konkursu im. Iwony Borowickiej, który odbył się w grudniu w Filharmonii Krakowskiej. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Magdalena Pilarz-Bobrowska, zwyciężczyni pierwszej edycji tego konkursu.

Z kolei 4 sierpnia wystąpi Michał Szyc - znany z programu telewizyjnego, który w towarzystwie orkiestry "Młoda Polska Filharmonia" pod batutą Adama Klocka, dyrektora Filharmonii Kaliskiej, wykona szlagiery rockowe, m.in.: "Sex is on Fire" Kings of Leon, "In My Place" Coldplay czy "You are so Beautiful" Joe Cockera. W Krynicy "Młodej Polskiej Filharmonii" towarzyszyć będzie muzyk jazzowy Robert Kubiszyn.

W kolejnym dniu festiwalu zaplanowano występ kabaretu Tenor - One Man Show w wykonaniu Czesława Jakubca. Przedstawi on znane utwory operowe, operetkowe i musicalowe w nowej i pełnej humoru aranżacji.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się także show operowego "Kiepura? Si!" Jerzego Snakowskiego, a także koncert zespołu Romanca z udziałem tenora Leszka Świdzińskiego i sopranistki Sylwii Lorens.

W kolejnych dniach odbędzie się koncert Aconcagua Project, który wykona utwory z płyty prezentującej muzykę Astora Piazzoli. Będzie można też wysłuchać recitalu Olgi Bończyk "Listy z daleka", czyli 12 piosenek Kaliny Jędrusik skomponowanych i napisanych przez legendy polskiej muzyki, m.in. przez Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przyborę, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszkę Osiecką.

"Kiepuriadę" zakończy koncert finałowy z orkiestrą laureatów kursu wokalnego i dyrygenckiego.

Od 10 do 17 sierpnia odbędzie się osiem uroczystych gal, z których pierwszą będzie Gala Verdiowska z okazji obchodów 200-lecia urodzin Verdiego. Podczas niej wystąpią Joanna Moskowicz, Alicja Węgorzewska, Leszek Skrla, Jacek Laszczkowski; pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Obędzie się też koncert z okazji 138-lecia Orkiestry Zdrojowej z Krynicy. Gościem koncertu będzie wybitny, znany z barwnie prowadzonych koncertów wirtuoz, Bogdan Kierejsza.

W ramach festiwalu w Krynicy zagra orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów Teatru Roma - Damiana Aleksandra i Edyty Krzemień. Podczas koncertu będzie można wysłuchać najpiękniejszych melodii operetkowych świata w wykonaniu zespołu Strauss Ensemble.

Na 14 sierpnia zaplanowano koncert galowy z okazji 220-lecia uzdrowiska. Pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego zagra Symfonia Iuwentus. Tego samego dnia rozpocznie się Festiwal Filmów Muzycznych, w ramach którego widzowie zobaczą filmy z udziałem Jana Kiepury. Festiwal zostanie zorganizowany we współpracy z Fundacją Legalna Kultura i StartSmart. Festiwal Filmów Muzycznych zakończy się 17 sierpnia.

15 sierpnia będzie w Krynicy świętem tenorów. Tego dnia bowiem, w rocznicę śmierci Jana Kiepury, zostanie zaprezentowany wyjątkowy i imponujący koncert pt. "Bitwa Tenorów na Róże". Wezmą w nim udział znakomici śpiewacy - Krystian Krzeszowiak, Andrzej Lampert, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński, Katarzyna Dondalska oraz Marta Wyłomańska. Kolejnego dnia festiwalu fani jazzu będą mieli okazję wysłuchać koncertu Leszka Możdżera wraz z zagranicznym gośćmi. Wydarzenie będzie światową prapremierą najnowszego projektu artysty.

Festiwal zakończy gala zatytułowana "Muzyka Świata Alicja & Friends". Koncert będzie premierową prezentacją najnowszej płyty artystki Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd. W trakcie festiwalu w Krynicy-Zdroju zaplanowano otwarcie Alei Gwiazd, która ma być hołdem złożonym artystom i mecenasom festiwalu.

Organizatorami festiwalu są Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Fundacja Start Smart.

Jan Kiepura (1902-1966) był tenorem i aktorem, w okresie międzywojennym jednym z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Występował w salach koncertowych na całym świecie i w międzynarodowych produkcjach filmowych. Zagrał w 12 filmach muzycznych, polskich i zagranicznych, m.in. "O czym się nie myśli" (1926), "Neapol, śpiewające miasto" (1930), "Zdobyć cię muszę" (1933). Artysta był związany z Krynicą. Wybudował tam willę "Patria", w której nakręcono pod koniec lat 30. kilka filmów.

Do 2011 r. dyrektorem artystycznym krynickiego festiwalu był Bogusław Kaczyński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości