Od 2 do 17 sierpnia w Krynicy-Zdroju odbędzie się 47. festiwal imienia wybitnego polskiego śpiewaka i aktora okresu międzywojennego - Jana Kiepury. W tym roku fanów krynickiego festiwalu czeka wiele nowości.
JaggaMac
Jan Kiepura - Usta milczą
Tegoroczna edycja festiwalu, której dyrektorką artystyczną została wybitna śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska-Whiskerd, będzie obfitować w wydarzenia dla widzów w każdym wieku - zapewniają organizatorzy.
W tym roku imprezę otworzy wydarzenie pod nazwą "Kiepuriada - Festiwal Młodych". Jak powiedziała Węgorzewska-Whiskerd, "Kiepuriada" to festiwal młodych, w ramach którego odbędą się warsztaty i koncerty. "To skierowanie uwagi na zdolne dzieci i młodzież, a co za tym idzie, także na edukację przyszłego pokolenia gości festiwalu".
"Premierowe wydarzenie, które w tym roku poprzedza festiwal, a jednocześnie jest jego spójnym elementem, docelowo ma się stać integralną częścią corocznego święta muzyki w Krynicy-Zdroju" - dodała.
Pierwszy festiwalowy koncert zatytułowano "Genialne Dzieci - Genialna Młodzież". Będzie to popis umiejętności utalentowanych dzieci, laureatów konkursów reprezentujących nieprzeciętny poziom wykonawstwa artystycznego.
W drugim dniu festiwalu odbędą się Krynickie Debiuty, czyli koncert 14 finalistów Konkursu im. Iwony Borowickiej, który odbył się w grudniu w Filharmonii Krakowskiej. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Magdalena Pilarz-Bobrowska, zwyciężczyni pierwszej edycji tego konkursu.
Z kolei 4 sierpnia wystąpi Michał Szyc - znany z programu telewizyjnego, który w towarzystwie orkiestry "Młoda Polska Filharmonia" pod batutą Adama Klocka, dyrektora Filharmonii Kaliskiej, wykona szlagiery rockowe, m.in.: "Sex is on Fire" Kings of Leon, "In My Place" Coldplay czy "You are so Beautiful" Joe Cockera. W Krynicy "Młodej Polskiej Filharmonii" towarzyszyć będzie muzyk jazzowy Robert Kubiszyn.
W kolejnym dniu festiwalu zaplanowano występ kabaretu Tenor - One Man Show w wykonaniu Czesława Jakubca. Przedstawi on znane utwory operowe, operetkowe i musicalowe w nowej i pełnej humoru aranżacji.
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się także show operowego "Kiepura? Si!" Jerzego Snakowskiego, a także koncert zespołu Romanca z udziałem tenora Leszka Świdzińskiego i sopranistki Sylwii Lorens.
W kolejnych dniach odbędzie się koncert Aconcagua Project, który wykona utwory z płyty prezentującej muzykę Astora Piazzoli. Będzie można też wysłuchać recitalu Olgi Bończyk "Listy z daleka", czyli 12 piosenek Kaliny Jędrusik skomponowanych i napisanych przez legendy polskiej muzyki, m.in. przez Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przyborę, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszkę Osiecką.
"Kiepuriadę" zakończy koncert finałowy z orkiestrą laureatów kursu wokalnego i dyrygenckiego.
Od 10 do 17 sierpnia odbędzie się osiem uroczystych gal, z których pierwszą będzie Gala Verdiowska z okazji obchodów 200-lecia urodzin Verdiego. Podczas niej wystąpią Joanna Moskowicz, Alicja Węgorzewska, Leszek Skrla, Jacek Laszczkowski; pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Obędzie się też koncert z okazji 138-lecia Orkiestry Zdrojowej z Krynicy. Gościem koncertu będzie wybitny, znany z barwnie prowadzonych koncertów wirtuoz, Bogdan Kierejsza.
W ramach festiwalu w Krynicy zagra orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów Teatru Roma - Damiana Aleksandra i Edyty Krzemień. Podczas koncertu będzie można wysłuchać najpiękniejszych melodii operetkowych świata w wykonaniu zespołu Strauss Ensemble.
Na 14 sierpnia zaplanowano koncert galowy z okazji 220-lecia uzdrowiska. Pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego zagra Symfonia Iuwentus. Tego samego dnia rozpocznie się Festiwal Filmów Muzycznych, w ramach którego widzowie zobaczą filmy z udziałem Jana Kiepury. Festiwal zostanie zorganizowany we współpracy z Fundacją Legalna Kultura i StartSmart. Festiwal Filmów Muzycznych zakończy się 17 sierpnia.
15 sierpnia będzie w Krynicy świętem tenorów. Tego dnia bowiem, w rocznicę śmierci Jana Kiepury, zostanie zaprezentowany wyjątkowy i imponujący koncert pt. "Bitwa Tenorów na Róże". Wezmą w nim udział znakomici śpiewacy - Krystian Krzeszowiak, Andrzej Lampert, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński, Katarzyna Dondalska oraz Marta Wyłomańska. Kolejnego dnia festiwalu fani jazzu będą mieli okazję wysłuchać koncertu Leszka Możdżera wraz z zagranicznym gośćmi. Wydarzenie będzie światową prapremierą najnowszego projektu artysty.
Festiwal zakończy gala zatytułowana "Muzyka Świata Alicja & Friends". Koncert będzie premierową prezentacją najnowszej płyty artystki Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd. W trakcie festiwalu w Krynicy-Zdroju zaplanowano otwarcie Alei Gwiazd, która ma być hołdem złożonym artystom i mecenasom festiwalu.
Organizatorami festiwalu są Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Fundacja Start Smart.
Jan Kiepura (1902-1966) był tenorem i aktorem, w okresie międzywojennym jednym z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Występował w salach koncertowych na całym świecie i w międzynarodowych produkcjach filmowych. Zagrał w 12 filmach muzycznych, polskich i zagranicznych, m.in. "O czym się nie myśli" (1926), "Neapol, śpiewające miasto" (1930), "Zdobyć cię muszę" (1933). Artysta był związany z Krynicą. Wybudował tam willę "Patria", w której nakręcono pod koniec lat 30. kilka filmów.
Do 2011 r. dyrektorem artystycznym krynickiego festiwalu był Bogusław Kaczyński.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...