Rękopis za milion funtów

Za 962 500 funtów szterlingów sprzedano na aukcji w środę rękopis pierwszej powieści irlandzkiego pisarza Samuela Becketta - poinformował londyński dom aukcyjny Sotheby's. Manuskrypt powieści "Murphy" kupił Uniwersytet w Reading.

Sześć zeszytów (łącznie ponad 800 stron) zawiera roboczą wersję powieści Samuela Becketta, jego notatki, a także zapiski niezwiązane bezpośrednio z tekstem oraz rysunki, w tym postacie Jamesa Joyce'a i Charliego Chaplina. Powieść "Murphy" została napisana w latach 1935-36.

Liczne zmiany i poprawki w rękopisie dają możliwość wglądu w proces twórczy Becketta - pisze agencja Associated Press, wskazując, że pierwsze zdanie powieści było przeredagowywane osiem razy.

Przedstawiciel Uniwersytetu w Reading David Bell powiedział, że "zakupiony manuskrypt stwarza niepowtarzalne możliwości, by dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z największych pisarzy współczesności, jeśli nie wszech czasów".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.