Autonomiści demonstrowali w Katowicach

4 tys. osób wzięło udział w VII Marszu Autonomii zorganizowanym przez RAŚ

Ok. 4 tys. osób wzięło udział w sobotę w Katowicach w VII Marszu Autonomii oraz III Dniu Górnośląskim zorganizowanych przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ), który jest zwolennikiem odzyskania przedwojennej autonomii Górnego Śląska w nowoczesnej formie.

Marsz przeszedł ulicami Katowic pod gmach Sejmu Śląskiego. Jego uczestnicy nieśli żółto-niebieskie flagi górnośląskie, transparenty, m.in. z napisami: "Autonomia 2020", "Śląsk jak Bawaria". Ubrani byli w koszulki z napisami: "Ruch Autonomii Śląska - Poradzymy", "My som my", "Zakamuflowany Niemiec". Skandowali: "autonomia", "Górny Śląsk".

Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik mówił, że choć przesłanie marszu jest niezmienne od lat i ma przypominać o tym, że Górny Śląsk miał autonomię, której przywrócenia - po dostosowaniu do współczesnych wymogów - domaga się Ruch, to tym razem silniejszy nacisk starają się również kłaść na prawo "do autonomii wszystkich regionów Rzeczypospolitej".

"Wierzymy, że nasz marsz ku autonomii Górnego Śląska przerodzi się wkrótce we wspólny marsz ku Polsce regionów i że wasze poparcie, które wyraża się w obecności na ulicach Katowic zaowocuje wspólnym wysiłkiem na rzecz upodmiotowienia naszych społeczności regionalnych" - mówił Gorzelik po zakończeniu marszu na placu Sejmu Śląskiego, zwracając się m.in. do przedstawicieli różnych regionów kraju.

Wg organizatorów w sobotnim marszu wzięli udział również reprezentanci innych regionów kraju, m.in. z Wielkopolski, Podlasia, Pomorza oraz spoza kraju - m.in. z Katalonii i Moraw.

Marsz Autonomii oraz zorganizowany po nim III Dzień Górnośląski próbowała zakłócić kilkunastoosobowa grupa członków z Ligi Obrony Suwerenności, która skandowała w stronę jego uczestników: "Idzie piąta kolumna".

"Jedni boją się, że rozluźnienie gorsetu centralizmu pozbawi ich ułudy bezpieczeństwa, dlatego gotowi są bronić starego porządku", "nie potrzebujemy kurateli centrali, by rozstrzygać o wewnętrznych sprawach naszych lokalnych i regionalnych społeczności" - mówił przewodniczący RAŚ.

Gorzelik powiedział PAP, że obecnie, celem jest stworzenie "ogólnopolskiego ruchu społecznego na rzecz regionalizacji, na rzecz autonomii regionalnej". "To nie jest zadanie na rok czy dwa lata; szukamy zainteresowanych współpracą. Mamy świadomość, że bez upowszechnienia idei autonomii regionalnej w innych regionach trudno będzie myśleć także o autonomii Górnego Śląska" - podkreślił.

Lider RAŚ, który pod koniec kwietnia zrezygnował z funkcji członka zarządu woj. śląskiego, a RAŚ opuścił rządzącą regionem koalicję, w sobotę w Katowicach odniósł się także do kilku kwestii, które niedawno były przedmiotem regionalnej dyskusji. "Na Górnym Śląsku młodzież nie uczy się o dorobku naszego regionu, poznaje za to panteon wielkich Polaków. To właśnie przez ten strach z taką determinacją dąży się do tego, by w murach Muzeum Śląskiego pokazywać jedynie słuszny pogląd na historię Górnego Śląska" - powiedział Gorzelik do zgromadzonych na placu Sejmu Śląskiego.

Był to siódmy marsz autonomii. Jak wynika z danych organizatora, w tym roku w marszu oraz III Dniu Górnośląskim, który rozpoczął się zaraz po nim, udział wzięło - wg organizatorów - ok. 4 tys. osób (w pierwszym marszu uczestniczyło 300 osób, a w ubiegłorocznym ponad 3 tys.).

Podczas marszu oddano hołd (minutą ciszy) zmarłemu w styczniu tego roku znanemu publicyście, dziennikarzowi i felietoniście oraz znawcy Górnego Śląska Michałowi Smolorzowi.

Organizatorzy podkreślają, że zgodnie z tradycją, marsz, który odbywa się co roku dla upamiętnienia nadania w 1920 r. części Górnego Śląska autonomii przez Sejm Ustawodawczy, zgodnie z założeniami ma charakter pikniku rodzinnego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARTIE, RAŚ

 • Beszad
  13.07.2013 20:59
  Jako Ślązak nie wyobrażam sobie Sląska bez Polski, ale też rozumiem moich współbraci, którzy w ten sposób pragną wyrazić emocjonalny stosunek do śląskości. A wyrażają go nie przeciwko Polsce, lecz w obronie własnej tożsamości. Kaszubi, Niemcy i Ukraińcy mają swój język i mechanizmy chroniące kulturę - Ślązakom niestety odmówiono uznania języka, bo w mediach i w polityce rozbudzana została jakaś irracjonalna obawa przed radykalnym separatyzmem. Osobiście widzę w tym bardziej jakiegoś demona wyobraźni, niż realne zagrożenie - choć nie wiadomo, co będzie dalej, bo pamiętajmy, że zagrożenia wzrastają właśnie na podłożu rozmaitych fobii.
 • Scott
  14.07.2013 17:00
  Już dawno myślałem że z tego mogą zrodzić się jakieś niepokoje społeczne. I chyba coś zaczyna się dziać, już mają oponentów... Oby tylko nie było zamieszek za 2-3 lata.

  RAŚ powinien sobie dać spoój, niech mi ktoś wymieni ich 1 dobrą i udaną inicjatywe??
 • Jorg
  14.07.2013 17:31
  czytając te "opinie " to widać że redakcja "GN" popiera polskich nacjonalistów nie znających tematu i słowa RAŚ i autonomia. Wypowiedzi na poziomie prezesa " małego Furera" i potem nie ma się czemu dziwić dlaczego POlaków sąsiedzi maja ..... . wIEM ŻE TEGO NIE WYDRUKUJECIE ale mam to gdzieś wiem w jakim kraju żyje.
 • silus
  14.07.2013 23:15
  Jedno pytanie do polskich katolików i przede wszystkim do gazety "Gościa Niedzielnego".
  Jestem praktykującym katolikiem i to z dziada pradziada, Ślązakiem z krwi i kości, czuję się też nim w 100%, czy to grzech? Uczestniczyłem w tym właśnie marszu i widząc plakat "Tv. Trwam" i przed sobą polskich nacjonalistów skandujących (tylko jedno tak do przykładu) "schwaby do domu" pomyślałem wówczas - czy to dzisiejszy polski kościół?
  Znam trochę historię(przede wszystkim mojego ukochanego regionu G. Śląska)czy księdza T. Reginka też potępiacie jak dzisiejszych młodych mieszkańców bardzo pokrzywdzonego regionu G. Śląska którzy czują się Ślązakami?Czy bycie dobrym chrześcijaninem, katolikiem równa się obowiązkowej przynależności do narodu polskiego? Czy pokojowa demonstracja mająca na celu uznanie narodowości śląskiej którą deklarowało w spisie powszechnym parę set tysięcy mieszkańców zagraża Państwu polskiemu i jak widać Kościołowi?
  Ślązacy to nie Kurdowie czy Baskowie, załatwiają swoje sprawy pokojowo, które jak widać (przynajmniej przez "tv trwam" są ostro krytykowane, mało! na plakacie widnieje napis "zamordowali prezydenta"
  To po prostu chore!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.