Ciemne Jutrznie

"Ciemne Jutrznie" - to tytuł koncertu trębacza Tomasza Stańki oraz katowickiego zespołu Camerata Silesia, którym dyryguje Anna Szostak. Artyści wystąpią: w piątek - w Zakopanem, w sobotę - w Lusławicach i niedzielę - w Krakowie. Koncerty odbywają się w ramach I Festiwalu Emanacje.

Publiczność usłyszy też młodego wokalistę jazzowego Wojciecha Myrczka. Utwory religijne XVI-wiecznego włoskiego kompozytora Marca Antonia Ingegneriego z improwizacjami Stańki zabrzmią w ramach Festiwalu Emanacje - poinformował PAP Jan Tomala z Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, które jest organizatorem festiwalu.

"To jedyne koncerty tego cenionego trębacza jazzowego na trwającym wiele miesięcy Festiwalu Emanacje" - powiedział PAP przedstawiciel organizatora.

W Zakopanem Stańko i chór zaprezentują się w Kościele św. Krzyża, w Lusławicach (powiat tarnowski) - w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, i w Krakowie - w Kościele św. Katarzyny.

Tomala podkreślił, że koncert w Lusławicach - tak jak inne koncerty, które w ramach festiwalu odbywają się w tej miejscowości - jest bezpłatny. Wejściówki można nabyć nie tylko w tamtejszym lusławickim Centrum, ale też w Krakowie (punkt informacji miejskiej InfoKrakow przy ul. św. Jana) oraz w Tarnowie (Tarnowskim Centrum Informacji na Rynku). Na koncerty w Zakopanem i Krakowie trzeba wykupić bilet.

I Festiwal Emanacje rozpoczął się z końcem czerwca i potrwa do listopada. W programie znajduje się 80 koncertów w ciekawych i pięknych zakątkach Małopolski. Do jesieni, w każdy weekend, muzyka rozbrzmiewać będzie w ponad 40 miejscach województwa: od sal koncertowych w największych miastach regionu, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów, skansenów czy słynnej Muzycznej Owczarni w Szczawnicy-Jaworkach.

Wśród wykonawców znajdują się zarówno młodzi, utalentowani muzycy (Agata Szymczewska, Rafał Kwiatkowski, Maria Machowska, Łukasz Kuropaczewski, Bartłomiej Kokot, Jagoda Krzemińska), jak i głośne debiuty ostatnich lat - nagrodzone Paszportem Polityki TWOgether Duo czy Atom String Quartet, dwukrotnie uhonorowany Fryderykiem.

Festiwal jest dedykowany Krzysztofowi Pendereckiemu, który w tym roku obchodzi 80. urodziny.

Tomasz Stańko ur. 1942 r. w Rzeszowie. Jest jednym znanym i cenionym trębaczem jazzowym. Debiutował w 1962 r. w zespole Jazz Darings. Rozgłos przyniosła mu gra w grupie pianisty Krzysztofa Komedy. Po rozpadzie kwartetu Komedy rozpoczął pracę na własną rękę. Współpracował z takimi muzykami jak Cecil Taylor, Tony Oxley, Dave Holland, Don Cherry i Jan Garbarek. Zapraszał do nagrywania i koncertowania także polskich muzyków, m.in. Marcina Wasilewskiego, Marcina Maseckiego i Michała Miśkiewicza. Jest również autorem muzyki do takich filmów jak "Reich" oraz "Pożegnanie z Marią". W tym roku do sklepów trafiła jego płyta "Wisława", którą nagrał, aby uczcić polską noblistkę Wisławę Szymborską. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku-Białej. W 2012 r. Stańko obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej.

michał okrasa Tomasz Stanko Quartett - Sweet thing

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama