Kaszubskie hafciarki, miłośnicy tabaki i rzemieślnicy pracujący tradycyjnymi metodami – to bohaterowie filmów, które zwyciężyły.
Pomysł na festiwal zrodził się w gronie działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Chodziło o to, by nie tylko pokazać, co Kaszuby mają najciekawszego, ale przede wszystkim o stworzenie filmowej bazy stanowiącej źródło cennych informacji o regionie i jego mieszkańcach.
– Chcieliśmy też zbudować bazę filmów, które w prostej, przystępnej i ciekawej formie ułatwią dzieciom i młodzieży poznawanie historii i współczesności Kaszub – wyjaśnia Łukasz Richert, dyrektor Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – W pomorskich szkołach 15 tysięcy dzieci uczy się języka kaszubskiego. Warto, by mogły poszerzać wiedzę o swoich małych ojczyznach. Aspekt edukacyjny był jednym z głównych, jakie braliśmy pod uwagę, organizując konkurs.
Tradycja doceniona
Zainteresowanie filmowców amatorów i profesjonalistów konkursu było, jak na pierwszą edycję, całkiem spore. Nadesłano kilkanaście filmów, z których jury składające się z kaszubskich działaczy i dziennikarzy wyłoniło trzy najlepsze. Widzowie także mogli głosować przez internet na swój ulubiony film.
Tak się złożyło, że zarówno jurorom, jak i widzom najbardziej spodobał się ten sam. „Barwy Kaszub” to kilkuminutowy obraz dokumentalny, z którego możemy dowiedzieć się m.in., jaka jest historia kaszubskiego haftu, co oznaczają poszczególne barwy w lokalnych wzorach i jakie wzornictwo stosowane jest w poszczególnych rejonach Kaszub oraz przez reprezentantki szkół haftu związane z konkretnymi miejscowościami.
Drugie miejsce w konkursie zajął cykl trzech kilkunastominutowych filmów poświęconych tabace. Każdy z tych obrazów opowiada o dziejach tabaki i jej zażywania, akcesoriach, tradycji i znaczeniu wspólnego „tabaczenia”. Rozmówcy twórców filmu mówią barwnym językiem, często używają słów i zwrotów wywodzących się z mowy kaszubskiej.
– Działam w Stowarzyszeniu „Pozytywne Kaszuby”, które stawia sobie za cel ratowanie i propagowanie języka i tradycji kaszubskiej – opowiada autor filmu Waldemar Soroka. – Jedną z takich tradycji jest zażywanie tabaki. Osobom postronnym wydaje się, że to swoisty „szpan”, tymczasem ważne jest, żeby zażywać tabakę w grupie, wspólnie. Nie bez znaczenia jest, jak się to robi, jaki jest gatunek tabaki i wiele innych drobnych elementów. Udało mi się zaprosić do udziału w filmie kilku miłośników tabaki i kaszubszczyzny, w tym Tadeusza Makowskiego, który o tabace wie chyba wszystko. To organizator jedynych w swoim rodzaju Mistrzostw Świata w Zażywaniu Tabaki. Mam nadzieję, że nie poprzestaniemy na tym filmie i będziemy robić kolejne. Zauważam błędy, jakie popełniłem przy tej produkcji, i postaram się uniknąć ich w przyszłości.
Za rok nowy konkurs
– Za rok z pewnością będziemy organizować kolejny konkurs. Chcemy, by było to wydarzenie o charakterze edukacyjnym. Stąd nacisk na filmy etnograficzne, kulturoznawcze. Do takich należą „Barwy Kaszub”, obraz bardzo profesjonalnie zrealizowany – mówi Łukasz Richert. Jury przyznało także wyróżnienie filmowi „Nad muszelkowym jeziorem” autorstwa Renaty Mistarz. Oceniający docenili w tym wypadku pomysł i sposób pokazania walorów turystycznych Kaszub. Film jest o tyle ciekawy, że opowiada o atrakcjach turystycznych regionu przez pryzmat zwiedzania ich z dziećmi. Autorka tak reklamowała swoje dzieło na internetowej stronie konkursu:
„Na Kaszubach pełno jest muszelkowych jezior i innych ciekawych miejsc, gdzie można rozwijać edukację pozwalającą dzieciom przeżywać i poznawać świat. To początek utożsamiania się ze swoim miejscem na ziemi i stawania się odpowiedzialnym”. Dyrektor Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Łukasz Richert, wierzy, że za rok autorzy nadeślą jeszcze więcej filmów, a informacja o konkursie dotrze do najdalszych zakątków Polski i twórcy z innych regionów także zainteresują się Kaszubami.
Nagrodzeni:
I miejsce: Tomasz Woźniak – „Barwy Kaszub”, II miejsce: Waldemar Soroka – „Z tabakierą na Kaszubach”, III miejsce: Małgorzata Miklaszewska – „Ceramika Neclów”.
Wyróżnienie: Renata Mistarz – „Nad muszelkowym jeziorem”. Wszystkie filmy konkursowe i inne materiały dokumentalne poświęcone Kaszubom można obejrzeć na portalu Youtube.com po wpisaniu w wyszukiwarkę multimediów hasła „Kaszubi PL”.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.