Ale jazz!

23 listopada przypada 10. rocznica śmierci Andrzeja Cudzicha, wybitnego krakowskiego kontrabasisty jazzowego, świetnego kompozytora.

W tym dniu o godz. 19.30 w Sali Teatralnej Centrum Kultury im. św. Jadwigi (Kraków-Krowodrza, ul. Łokietka 60) odbędzie się niezwykły koncert poświęcony jego pamięci. Dojdzie na nim do reaktywacji zespołu AmenBand – jazzowej kapeli, która swego czasu nieźle namieszała na rynku muzyki tworzonej przez chrześcijan. Andrzej Cudzich był twórcą i „dobrym duchem” tej niezwykłej formacji, powstałej w 1996 roku podczas nagrywania materiału na płytę „Łąki Twoich Obietnic”.

AmenBand wystąpi w odmłodzonym składzie: Mikołaj Budniak (b), Mariusz Smoliński (p), Szymon Mika (g), Piotr Budniak (d), Karol Cudzich (d), Kasia Blat (v), Michasia Smolińska (v), Łukasz Wicher (v) i Michał Wierba (p). Młodym muzykom towarzyszyć będą prawdziwe gwiazdy, śmietanka rodzimego jazzu (m.in. wokalistka Ewa Uryga, pianista Joachim Mencel, trębacz Piotr Wojtasik i brat twórcy AmenBandu – gitarzysta Robert Cudzich).

Tego dnia ruszy również Fundacja im. Andrzeja Cudzicha – pośmiertny pomnik dla kontrabasisty. Ma się zajmować szerzeniem wartościowej kultury i wspieraniem jej twórców.

– Nigdy w życiu nie spotkałem Andrzeja Cudzicha. – opowiada Mikołaj Budniak, organizator imprezy. – Nie interesowałem się nawet jazzem, a jednak co chwilkę do mnie – młodziutkiego chłopaka ze szkoły muzycznej – dochodziły głosy: jest nad Wisłą jazzman, który daje świadectwo. Opowiada o Jezusie bez owijania w bawełnę. Robiło to na mnie ogromne wrażenie. Zafascynował mnie. Zacząłem zbierać jego krążki. To dzięki niemu odkryłem jazz. Świetny gitarzysta basowy, przyznający się w tym środowisku do Jezusa? To był jakiś unikat, kosmos... Jego przykład niesamowicie mnie pociągał – mogę być chrześcijaninem w tym nieświętym świecie! Andrzej stał się dla mnie drogowskazem. Chłonąłem wszystko na jego temat.

Czy młodziutki Mikołaj mógł wówczas przypuszczać, że po latach... ożeni się z córką Andrzeja – Kasią? Dziś razem organizują koncert poświęcony Tacie.

– Biorąc pod uwagę, że Andrzej zmarł dokładnie w Niedzielę Chrystusa Króla, a koncert ma się odbyć w wigilię tej uroczystości, chcemy, by miał on wymiar świętowania, uwielbienia – opowiadają organizatorzy.

Bilet kosztuje 25 złotych (w przedsprzedaży o 5 zł mniej).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama