Kraków obchodzi jubileusze Matejkowskie. Z tej okazji organizuje się wystawy, prezentacje i koncerty.
Jan Matejko, bodaj najbardziej rozpoznawalny malarz polski, urodził się 180 lat temu. Zmarł z kolei lat temu 125. Przed 120 laty zaś w Krakowie przy ul. Floriańskiej otwarto dla publiczności Dom Jana Matejki, najstarsze muzeum poświęcone życiu jednego człowieka w domu, w którym mieszkał i pracował.
Jubileusze są, jak wiadomo, specjalnością Krakowa. Jednak Muzeum Narodowe, którego oddziałem jest Dom Matejki, postanowiło sobie tym razem odpuścić typowy krakowski jubileusz w postaci jednej wielkiej fety z zakrapianym bankietem, po której następuje cisza na kolejne 10 lat.
Obchody Matejkowskie zaczęło muzeum w marcu tego roku od otwarcia nowej ekspozycji w Domu Matejki. Wystawa cieszy się powodzeniem, zwiedzający walą drzwiami i oknami, dzieci i dorośli wysłuchują opowieści przewodników o tym, jak Matejko „wielkim malarzem był”, jak powiedział dziś dyrektor muzeum, prof. Andrzej Betlej. Jest solennie, trochę nawet sztywno.
A przecież Matejko sztywniakiem nie był. Razem z dziećmi wpadał do kuchni czy kredensu rabować bakalie, przebierał się w śmieszne stroje (i jeszcze się potem sam karykaturalnie rysował), miał dystans do samego siebie i woda sodowa nie uderzała mu do głowy, choć, dalipan, powody do tego by się znalazły!
A tu we czwartek 21 czerwca urodziny mistrza. I na urodziny przygotowano na 19.30 koncert w bazylice Mariackiej. Doborowym składem muzyków od dzieci i młodzieży ze szkół muzycznych do zawodowców pełną gębą zadyryguje maestro Grzybek. Zadarłszy głowę do góry, będzie można podziwiać Matejkowskie polichromie na sklepieniu i ścianach kościoła. O tym, jak je malowano i że nie była to robota lekka, łatwa i przyjemna (choć z pewnością nieźle płatna), przeczyta z ówczesnych wypowiedzi Matejki Juliusz Chrząstowski ze Starego Teatru..
To nie koniec wydarzeń jubileuszowych, bowiem nastąpią aż do końca roku kolejne wystawy, koncerty, pokazy dzieł wielkich i małych, a nawet próby odtworzenia koronek z matejkowskiego zbioru, zniszczonych zębem czasu przez Stowarzyszenie LUD-Art.
O tych wydarzeniach obszernie informuje Dom Matejki na swojej stronie internetowej.
A tymczasem w Bundeskunsthalle w Bonn odbędzie się wystawa „Książęta malarstwa”. Ci książęta to siedmiu malarzy z kręgu kultury niemieckiej, jeden Węgier, jeden Anglik i Matejko właśnie. Tak więc we czwartek w Mariackim koncert na urodziny księcia!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...