Zmiany w wystroju kuchni, mebli i sprzętów kuchennych od XIX wieku do lat współczesnych będą tematem wystawy "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej", która zostanie zaprezentowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Podróż w czasie - jak poinformowało muzeum - ułatwią zwiedzającym przygotowane przez muzealników wnętrza prezentujące kuchnię cieszyńską z końca XIX wieku, kuchnię górnośląską z przełomu XIX i XX wieku oraz kuchnie z lat 20., 50 i 70.
"Kuchnia z lat 70. została zaaranżowana jako małe pomieszczenie w bloku, gdzie prócz typowej wówczas meblościanki kuchennej znajdą się również urządzenia elektryczne" - powiedziała we wtorek Magdalena Michulec z bytomskiego muzeum. Dodała, że ekspozycję zwieńczy kuchnia nowoczesna, zaprojektowana i przygotowana przez znaną i popularną sieć meblarską.
Zwiedzanie wystawy będzie okazją do zapoznania się z tradycjami kulinarnymi związanymi m.in. z kiszeniem kapusty w domu, zwyczajami praktykowanymi w kuchni śląskiej - np. darciem pierza oraz meblami i sprzętami kuchennymi. "Na wystawie będzie można obejrzeć +szlabank+, czyli dawną, rozsuwaną ławę do spania, dowiedzieć się czym różni się +szybunek" od +byfyja+ (określenia dot. różnych rodzajów kredensów)" - powiedziała Michulec.
Specjalne aranżacje, przybliżą również tradycje związane z rozstawieniem mebli w kuchni.
"W tradycyjnym wyposażeniu sprzęty, jak również ich rozmieszczenie, określone były tradycją, od której początkowo rzadko odstępowano. Sprzęty o prostej i mocnej konstrukcji ustawiano wokół ścian, tak by środek izby pozostał pusty. Do najważniejszych mebli - mimo iż używano go tylko w szczególnych okolicznościach - należał stół, który umieszczano w przeciwległym do pieca kącie" - informują bytomscy muzealnicy.
Wystawę "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej" powstałą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego będzie można zwiedzać od 15 listopada do 27 kwietnia 2014 roku.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.