Moda w kinie

Kolekcję 22 lalek portretujących gwiazdy świata filmu i mody oraz ich kostiumy można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" w Kielcach (Świętokrzyskie). Autorką lalkowych sobowtórów gwiazd jest córka Krzysztofa Kieślowskiego - Marta Hryniak.

Mają 60 cm długości i uszyte są ze szmatek. Każdy element ubioru czy fryzura zostały odpowiednio dobrane, aby jak najbardziej przypominały konkretną osobę. W kolekcji poświęconej najbardziej znanym stylizacjom filmowym w historii kina można zobaczyć lalkowe sobowtóry między innymi takich gwiazd jak Susan Sarandon, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Julia Roberts czy Krystyna Janda.

Na wystawie pojawiły się także lalki przedstawiające znane projektantki mody takie jak Vivienne Westwood oraz Donatella Versace.

Jak powiedział PAP kurator wystawy Artur Wijata oprócz lalek w kieleckiej Galerii "Winda" można zobaczyć również fragmenty filmów, w których zagrały sportretowane na wystwie aktorki; stare amerykańskie plakaty filmowe oraz plansze edukacyjne ze zdjęciami gwiazd i informacjami na ich temat.

Jego zdaniem wystawa powinna zainteresować nie tylko miłośników mody, ale także kina. Może się ona podobać zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Marta Hryniak od 2011 roku projektuje i własnoręcznie wykonuje większość akcesoriów dla lalek. Jej "Laloushki" są portretem konkretnych osób, głównie gwiazd kina, telewizji i mody.

Wystawa jest jednym z wielu wydarzeń towarzyszących jesiennej edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion 2013. Związana jest również z XIX Festiwalem Form Dokumentalnych NURT w Kielcach, który rozpocznie się 25 listopada. Lalki można oglądać do 23 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KULTURA, MODA, SPORT

Reklama

Reklama