Skazany na bluesa

7 marca odbędzie się premiera spektaklu "Skazany na bluesa" w reżyserii Arkadiusza Jakubika - poinformowała PAP rzeczniczka Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Aleksandra Czapla-Oslislo.

Odtwórcą roli legendarnego Ryśka Riedla jest wyłoniony w castingu 33-letni Tomasz Kowalski z Dolnego Śląska.

Realizacja oparta jest na filmowym scenariuszu Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego pt. "Skazany na bluesa". Nie będzie to jednak - jak mówił przed kilkoma tygodniami reżyser Arkadiusz Jakubik - przeniesienie scenariusza filmowego na scenę, lecz adaptacja teatralna.

Film "Skazany na bluesa" powstał w 2005 roku, jego fabuła opowiada historię życia wokalisty zespołu Dżem - Ryśka Riedla. Tytułową postać zagrał wówczas Tomasz Kot.

Spektakl będzie częścią nowego teatralnego cyklu "Śląsk Święty/Śląsk Przeklęty", w ramach którego w tym sezonie zaplanowano spektakle o dwóch bohaterach i ikonach kultury: Ryszardzie Riedlu oraz Zbigniewie Cybulskim.

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie, w wieku 38 lat. To z nim w roli wokalisty zespół Dżem nagrał swoje największe przeboje, m.in. "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "Sen o Victorii". W Chorzowie, a wcześniej w Tychach, gdzie mieszkał, organizowany jest doroczny festiwal jego imienia.

Irvin989 DżeM "Sen o Victorii"

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama