Już po raz siedemnasty przy kościele w Białym Dunajcu w Wielką Sobotę odbył się konkurs na "Wielkanocną Kosoleckę".
Koszyczki, które przynieśli do święcenia mali górale, zawierały barwione jajka, baranki wykonane z masła, ciasta lub sera, chrzan, sól, kiełbasę, "wykrowki" ziemniaków, moskole, oscypki, chleb i wodę święconą. Jury, które oceniało koszyczki, zwracało uwagę także na wygląd i ich wystrój.
- Kiedyś nasze prababki i babki potrafiły wykonać z masła piękne wielkanocne baranki. Dzięki konkursom wiele starszych kobiet przypomniało sobie tę umiejętność i przekazało ją swoim córkom i wnukom. W Białym Dunajcu większość dzieci przynosi w koszyczkach do święcenia właśnie uformowane z masła baranki - podkreśla dr Stanisława Trebunia-Staszel, etnograf z Uniwerystetu Jagiellońskiego, która była przewodniczącą jury. Święconki oceniał również miejscowy ksiądz proboszcz Jan Dolasiński i gaździny z Białego Dunajca.
Tradycją konkursową w Białym Dunajcu jest to, że wszystkie dzieci, które biorą w nim udział, przychodzą ubrane po góralsku. Na tegorocznych laureatów czekały m.in. albumy o Janie Pawle II, a dla wszystkich słodkie upominki. Jury obejrzało 38 koszyczków. Nagrody za najpiękniejsze „Kosołecki” otrzymali: Michał Szaflarski, Roksana Gil, Jaś Kostecki, Asia Waliczek, Natalia Pawlikowska, Zuzia Pawlikowska, Kacper Jarug, Patrycja i Zuzia Jarug, Natalia i Wiktoria Karciarz, Weronika i Wiktoria Długi, Paweł Długi, Marta Majerczyk, Michał Pańszczyk, Michał Para, Ania i Marysia Sobańskie, Lidia Dzierzęga, Julia Dorula. Zaś wyróżnienia otrzymali: Paweł, Michał i Paulina Stachowiec, Ola Waliczek, Patrycja Walkosz, Małgosia i Magdalena Kamińskie, Kasia Galica, Weronika Pańszczyk, Jaś Pańszczyk, Magdalena Cachro, Marcin Gut Borowy, Patrycja Pawlikowska, Julia Walkosz, Weronika Pańszczyk.
Organizatorzy konkursu, czyli Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu składają serdeczne podziękowania członkom komisji konkursowej oraz głównemu patronowi medialnemu Wielkanocnej Kosołecki - radiu RMF FM.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.