Tajemnice płótna z Turynu

Wiara i nauka. Często można spotkać się z potoczną, stereotypową opinią, iż stoją one ze sobą w sprzeczności. Tymczasem dzieje Całunu Turyńskiego dowodzą, iż obie te dziedziny wzajemnie się dopełniają, inspirują, ubogacają…

Na naszym rynku wydawniczym pojawił się niedawno czwarty tomik z wydawanego przez E-lite Distribution dokumentalnego cyklu „Ludzie Boga: Faktu. Cuda. Tajemnice”. To publikacja „Całun – tajemnice płótna z Turynu”, w której znajdziemy teksty m.in. o sporach wokół Całunu Turyńskiego, jego kulcie, czy ostatnim wystawieniu. Dodatkiem do książeczki jest płyta DVD z filmem wyreżyserowanym przez Davida Rolfe.

Twórca ten to prawdziwy specjalista od turyńskiego płótna. W swych dokumentalnych produkcjach już kilkakrotnie zajmował się tajemnicami i historią całunu. Zdobył nawet dzięki temu prestiżową nagrodę BAFTA. 

W niespełna godzinnym filmie autorowi udało się opowiedzieć o najciekawszych legendach i historycznych wydarzeniach związanych z Całunem Turyńskim. Pojawiają się więc Turcy oblegający Konstantynopol (w którym całun miał być czczony i przechowywany), są templariusze, którzy rzekomo mieli go przechwycić, a także pogłoski o tym, iż niezwykły wizerunek, znajdujący się na płótnie to… fałszywka, namalowana przez Leonarda da Vinci.

Nie mniej ciekawie robi się, gdy Rolfe dociera do współczesności. Kolejne fotografie, skanowania i badania całunu, w zależności od zastosowanych technik, przynoszą najróżniejsze wyniki. Jedne wskazują, że testowany materiał pochodzi z późnego średniowiecza, inne, że to rzeczywiście tkanina z czasów Chrystusa.

Jak powiedział niegdyś Jan Paweł II: „Kościół zachęca, by przystępować do badań nad Całunem bez żadnych uprzedzeń, by nie uznawać za pewnik niczego, co nie zostało udowodnione; wzywa, by zachowywać wewnętrzną wolność w działaniu, skrupulatnie przestrzegać zasad naukowej metodologii, a zarazem szanować wrażliwość wiernych”.

Ciekawe dopełnienie dokumentu Davida Rolfe stanowią liczne sekwencje z wizualizacjami całunu w technice 3D.

Film można kupić m.in. w naszym portalowym sklepie. Wystarczy kliknąć tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama