"Podbabiogórze dziękuje i pamięta" - pod takim hasłem na pl. św. Jana Pawła II w Skawicy 18 maja wspominano postać nowego świętego.
Głównym punktem uroczystości była Msza św. przy ołtarzu polowym. Liturgii przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka z Zakopanego. - Wielu z nas otrzymało od Jana Pawła II różaniec. Papież zabierał go zawsze na górskie wędrówki, do których nas ciągle zachęca. Dobrze, że wy tutaj tak pilnujecie jego szlaków - podkreślił ks. infułat.
Przywołał bardzo osobiste wątki spotkania z kard. Karolem Wojtyłą. Dotyczyły one wspólnych wypraw w góry. - Była zima, umówiliśmy na narty. Myśleliśmy, że będziemy zjeżdżać, mocno posmarowaliśmy deski. Wspólnie z kardynałem podchodziliśmy do Doliny Tomanowej w Tatrach, gdy razem z kolegą, obecnym tu ks. Kazimierzem, mieliśmy dość. Ale wstyd było się przyznać i podążaliśmy za kardynałem dalej - śmiał się ks. Olszówka.
Kapłan celebrował Mszę św. w ornacie z herbem papieskim przy ołtarzu polowym, który przypominał płynącą łódź. W czasie Eucharystii modlono się za poszkodowanych w powodzi. Liturgię uświetniły chór "Bel Canto" z Jordanowa i zespoły oraz kapele regionalne górali spod Babiej Góry. Wielu uczestników ubranych było w stroje regionalne. Wszystkie zespoły dały krótki koncerty po skończonej Mszy św.
Wszystkim za obecność i przygotowanie podziękował ks. Krzysztof Strzelczyk, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Skawicy. Na uroczystości 18 maja przyjechali parlamentarzyści i władze samorządowe. Ze sztandarami przybyli strażacy. Poszczególne delegacje złożyły żółto-niebieskie wiązki kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Głos zabrał także wójt gminy Zawoja Tadeusz Chowaniak.
Z okazji uroczystości wydano również okolicznościową broszurę, w której zawarty był porządek Mszy św. oraz teksty na temat związków Podbabiogórza z Janem Pawłem II i jego wizyt w tym regionie, jeszcze jako krakowskiego metropolity. Broszurę można pobrać, wchodząc na stronę parafii w Skawicy (www.parafiaskawica.pl).
Na zakończenie miłym akcentem była niespodzianka przygotowana przez gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich, które częstowały wszystkich gości przysmakami regionalnymi i ciastami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...