Festyn parafialny po śląsku, Siemianowice Śl.-Bytków, 8 czerwca

Siemianowice Śląskie-Bytków. Festyn rodzinny w parafii Ducha Świętego przy ul. Węglowej 7a rozpocznie się  8 czerwca o 13.30. W tym roku jego tematem przewodnim jest "Śląsk". Na przybyłych czekają: pokazy strojów śląskich, lekcje mowy śląskiej, haftu śląskiego, malowania szlajf czy robienie galandy, a także możliwość prania na waszbrecie czy kulania felgi. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w tradycyjnych grach i konkursach (cymbergaja, gra w kestle lub duckę), skosztować śląskich dań i wypieków oraz wziąć udział w turnieju skata.

Wśród zaproszonych zespołów wystąpią "Chłopcy z Łazisk", "Cider Brass Kirmes Musikanten", Beata Mańkowska i Sylwester Targosz-Szalonek oraz "Antyki". Gośćmi specjalnymi będą: śląski pisarz, dziennikarz i historyk Marek Szołtysek, Ślązaczka roku 2012 - Dominika Dobroś i reżyser Eugeniusz Kluczniok.

By lepiej przybliżyć tradycję najmłodszym i móc poczuć się jak "za starego pierwy", organizatorzy zachęcają panie do obleczenia kiecek, jakli, kabotów i chustek,  zaś panowie będą mile widziani w koszulach z zawiązaną jedbówką i kamizelkach lub mundurach górniczych.

W trakcie festynu będą rozprowadzane cegiełki, z których dochód przeznaczony zostanie na letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z parafii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama