"Gdy budzą się demony"

Najnowszy film Rolanda Joffé, reżysera "Misji" i "Pól śmierci", można od dziś zobaczyć w wybranych kinach w całej Polsce.

"Gdy budzą się demony" to obraz zainspirowany młodzieńczymi latami życia twórcy Opus Dei, Josemarii Escrivy, który w 2002 r. został ogłoszony świętym.

”Gdy budzą się demony" to epicka opowieść o rewolucjonistach i świętych, której akcja toczy się podczas hiszpańskiej wojny domowej. "To opowieść o miłości i heroizmie w świecie zdominowanym przez zazdrość, nienawiść i przemoc, ale także przenikliwy dramat ukazujący siłę przebaczenia w zrywaniu łańcuchów z przeszłości" - czytamy w w informacji prasowej.

„Rzadko kiedy święci robią coś, co jest interesujące dla ogółu społeczeństwa" - przyznał Roland Joffé. Postać Josemarii Escrivy okazała się jednak dla reżysera fascynująca.

„On widział świętość w czynach, które mogły zostać doskonale zrealizowane przez zwykłych ludzi w każdym momencie codzienności” - twierdzi Joffé. „Myślę, że to wspaniała rzecz mówić: „Spójrz, jeśli chcesz mieć duchową więź z Bogiem, możesz to robić gotując, albo gdy jesteś ze swoją rodziną, lub nawet wtedy gdy jesteś w trakcie jakiejś dyskusji” - dodał.

Przesłanie, które pozostawił po sobie Josemaria Escriva, nazwany przez Jana Pawła II "świętym tego, co zwykłe", stało się inspiracją dla reżysera. Postanowił zrobić film o normalnych ludziach, zmagających się w swojej codzienności z dramatycznymi sytuacjami, które przynosi wojna i dążących, mimo wszystko, do świętości.

"Film ukazuje ludzi uwięzionych w konflikcie, pobudzanych przez swoje możliwości, ale więzionych przez swoich wrogów. Co się dzieje, gdy w środku tego wszystkiego umieścisz świętego? Jaką przyjąłby postawę i jaki wpływ wywarłby na tych, którzy dzielą z nim codzienność?" - opowiada reżyser.

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy dziennikarz śledczy Roberto Torres (Dougray Scott), przyjeżdża w 1982 roku do Hiszpanii, aby napisać książkę o założycielu kontrowersyjnej katolickiej organizacji Opus Dei. Najcenniejsze źródło informacji - jego ojciec, Manolo Torres (Wes Bentley), nie chce zdradzić synowi bolesnej historii związanej z założycielem Opus Dei, Josemaría Escrivy (Charlie Cox).

Opowieść sięga początków XX wieku: Manolo i Josemaría są przyjaciółmi z dzieciństwa. Josemaría, którego życie naznaczone jest serią tragicznych śmierci, zostaje pełnym nadziei kapłanem. Manolo – syn zimnego i bogatego przemysłowca – rośnie w nienawiści do związków i rewolucji. Kiedy Hiszpania dzieli się na dwa obozy, Manolo sympatyzuje z grupą nacjonalistów i zostaje szpiegiem, infiltrując szeregi republikanów.

Podwójne życie Manolo komplikuje się jeszcze bardziej z powodu obsesji na punkcie pięknej węgierskiej rewolucjonistki Ildiko (znanej z roli dziewczyny Bonda z filmu "007 Quantum of Solace").

W tym czasie, w Madrycie, młodemu kapłanowi, Josemaríi, udało się zjednoczyć grupę idealistów - studentów katolickich. Podczas gdy republikanie podpalają kościoły i strzelają do kapłanów na ulicach, on uczy swoich podopiecznych jak przebaczać, prosząc ich, aby stawili opór błędnemu kołu przemocy.

W rolach głównych wystąpili Charlie Cox ("Gwiezdny pył", "Casanova"), Wes Bentley ("American Beauty", "Ghost Rider"), zdobywca nagrody Emmy - Derek Jacobi ("Gladiator", "Złoty kompas"), Dougray Scott ("Mission Impossible II", "Długo i szczęśliwie") oraz Rodrigo Santoro ("300", "Che.Rewolucja").

Zwiastun filmu oraz lista kin, w których można go zobaczyć dostępne są na stronie: http://gdybudzasiedemony.pl/

W kolejnych tygodniach dystrybucja obejmie całą Polskę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg