Cieszyńska Wenecja, jedna z najbardziej malowniczych części Cieszyna (Śląskie), której historia sięga XVI w., zmieni wygląd. Samorząd rozpoczął jej rewitalizację, która potrwa do maja 2015 r. - podała we wtorek rzecznik tamtejszego magistratu Edyta Subocz.
Urokliwy fragment miasta był dotychczas mocno zaniedbany. "Cieszyńska Wenecja bardzo długo czekała na gruntowny remont. Wreszcie przyszedł czas na to, by ten malowniczy zakątek Cieszyna zyskał nowy blask" - powiedział burmistrz miasta Mieczysław Szczurek.
Dzielnica położona jest wzdłuż Młynówki, kanału płynącej nieopodal rzeki Olzy, który powstał prawdopodobnie już w późnym średniowieczu jako część systemu obronnego. Od XVI w. osiedlali się tam rzemieślnicy. Domy budowali między opadającym wzgórzem, na którym położone jest centrum miasta a brzegiem kanału. Nad Młynówką przerzucali niewielkie mostki. Rzemieślnicy dali później początek miejscowemu przemysłowi. W rejonie, który zamieszkiwali powstały m.in. młyn i elektrownia. Współcześnie jest to miejsce szczególnie lubiane przez spacerowiczów.
Subocz poinformowała, że w ramach rewitalizacji umocnione zostaną brzegi Młynówki, a także wyremontowana przebiegająca wzdłuż kanału ulica wraz z chodnikami. Zostanie położony bruk w miejscach dotychczas nieutwardzonych. Przebudowany zostanie most przy Młyńskiej Bramie. Powstanie zieleniec i plac zabaw. Pojawią się nowe barierki, latarnie, urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz niewielka ścianka wspinaczkowa. Wytyczona zostanie także ścieżka rowerowa, które stanie się częścią szlaku wiodącego wzdłuż Olzy.
"Mimo bardzo szerokiego zakresu prac związanych z rewitalizacją cieszyńskiej Wenecji zachowany zostanie praktycznie cały drzewostan, nie licząc nieistotnych z punktu widzenia przyrodniczego i krajobrazowego, ale koniecznych wycinek sanitarnych" - zapewnił burmistrz.
Rewitalizacja cieszyńskiej Wenecji będzie kosztowała ok. 3,6 mln zł. 3 mln zł samorząd pozyskał z funduszy unijnych.
35-tys. Cieszyn jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego początki sięgają IX w. Lokacja nastąpiła w XIII w. Miasto było centrum Księstwa Cieszyńskiego, które należało do Piastów i Habsburgów. Obecnie jest siedzibą powiatu.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.