Kosztem ponad 53 mln złotych rozpoczyna się przebudowa wnętrz kamienic na potrzeby Muzeum Warszawy przy staromiejskim rynku. Efekt mamy zobaczyć już w 2016 r.
- Powierzchnia użytkowa kamienic muzeum wynosi ponad 8 tys. m kw., z czego ponad połowę mają docelowo zająć ekspozycje. Bogactwo, które na nich pokażemy, będzie zawsze tylko małą cząstką naszych zbiorów. Składa się na nie ponad 300 tysięcy bezcennych muzealiów – mówiła Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy, ogłaszając w zabytkowej sieni kamienicy Baryczkowskiej przy Rynku Starego Miasta rozpoczęcie modernizacji, konserwacji i digitalizacji zbiorów.
Muzeum Warszawy mieści się w 11 staromiejskich kamienicach, w tym 8 położonych przy północnej stronie Rynku Starego Miasta - stronie Dekerta. Podobnie jak całe Stare Miasto, kamienice te zostały w znacznej mierze zniszczone podczas działań wojennych w II połowie 1944 r. Po wojnie zostały odbudowane, a ich wnętrza zajęło Muzeum. Od tego czasu wnętrza Muzeum popadały w coraz gorszy stan. Muzeum brakowało także modernizacji i np. dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych. Teraz ma się to zmienić.
Placówka powstała w 1936 roku jako Muzeum Dawnej Warszawy. Mieściła się wówczas w trzech zakupionych przez magistrat kamienicach na rynku: Baryczkowskiej, Szlichtyngera i Pod Murzynkiem. Od początku obejmowała opieką varsaviana. Siedziba muzeum wraz ze zbiorami uległa zniszczeniu w okresie powstania warszawskiego. W kwietniu br. nazwę Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zmieniono na obecną – Muzeum Warszawy.
W wyniku modernizacji muzeum zyska prawie 3 tys. mkw. nowej powierzchni na wystawę stałą, ponad 500 mkw. pod wystawy czasowe i ok. 850 mkw. na inne pomieszczenia związane z edukacją, na bibliotekę, salę kinową i pracownie naukowe.
W latach 2010-2012 pod kamienicami przeprowadzono całościową renowację piwnic, obejmujących powierzchnię 1142 m². Ze względu na konieczne ingerencje remontowe na wyższych kondygnacjach, od połowy 2010 działalność wystawiennicza Muzeum prowadzona jest poza jego główną siedzibą, przede wszystkim w oddziałach: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej, Muzeum Woli, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Ośrodku Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Ordynariatu Polowego.
Termin zakończenia modernizacji Muzeum Warszawy przewidziano na 30 kwietnia 2016 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.