Każdy ze 130 eksponatów ukazuje papieża Polaka jako człowieka wielkiego, a zarazem bliskiego ludziom.
W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie czynna jest wystawa „Nasz Papież. Wizerunki Jana Pawła II w twórczości ludowej”. Skomponowana ona została z eksponatów prezentujących różne dziedziny sztuki. Oglądać można drewniane i kamienne rzeźby, płaskorzeźby polichromowane i bez malatury, obrazy na płótnie, papierze i na szkle, a także przykłady rękodzieła ludowego.
Niektóre wizerunki są bardzo proste, ujęte wręcz schematycznie. Można wśród nich znaleźć prace prymitywistów. Inne zachwycają barwą i kompozycją. Wszystkie pokazują emocje autora.
– W twórczości tej widoczna jest uczuciowa więź z Janem Pawłem II, potrzeba zachowania pamięci i wyrażenia hołdu naszemu papieżowi – zauważa Urszula Gieroń, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego, pomysłodawczyni i kurator wystawy.
W sumie zaprezentowanych zostało 130 prac zgrupowanych w kolekcje. Wśród nich są prace twórców z Paszyna, eksponaty z kilku muzeów etnograficznych z Małopolski i kolekcji prywatnych, m.in. Leszka Macaka – Galerie d’Art Naif z Krakowa. Podziwiać można obrazy, które powstały specjalnie na tę wystawę, oraz rzeźbę Jana Pawła, o której pisano w prasie francuskiej, że jest pierwszą tego typu pracą stworzono zaraz po wyborze na papieża.
– Ekspozycja, czerpiąc ze skarbnicy tradycyjnej religijnej sztuki ludowej, jest jednocześnie dokumentacją pontyfikatu papieża. Prace wykonane na przestrzeni ostatniego 40-lecia ilustrują sceny z życia Jana Pawła II: pielgrzymki i spotkania z wiernymi, celebrowanie Mszy świętych, wizyty i spotkania z osobami ze świata polityki i kultury. Papież ukazany jest w różnych ujęciach, w kompozycjach jedno- lub wielopostaciowych, a ważność jego osoby podkreślona jest poprzez zastosowane środki plastyczne, jak dekoracyjność, dostojne szaty czy ekspresja w oddaniu uczuć – dodaje pani kustosz.
Ekspozycja będzie czynna do 16 lutego 2015 r.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.