Grafiki Paula Gauguina, Auguste'a Renoira czy Edouarda Maneta będzie można oglądać w tym roku na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Te unikatowe ryciny są dostępne tylko w największych muzeach świata.
Ekspozycja "Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau" zostanie otwarta w czerwcu w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego - Oddziale MNK.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 200 dzieł tak sławnych artystów, jak Pierre Bonnard, Paul Gauguin, Edouard Manet, Camille Pissarro, Odilon Redon, Pierre-Auguste Renoir, Auguste Rodin, Paul Signac, Alfred Sisley, Henri de Toulouse-Lautrec czy Suzanne Valadon.
"Byli to artyści, którzy odnowili sztukę graficzną, odkryli w niej nowe możliwości estetyczne, zerwali z ograniczeniami warsztatowymi. Oprócz grafik prezentowane będą plakaty, rzadkie czasopisma, wizytówki, albumy wydane w niewielu egzemplarzach i prototypy unikatowych książek artystycznych zawierających prace m.in. Edouarda Maneta" - mówiła PAP Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Jak podkreśliła kolekcją grafik tej klasy może się poszczycić niewiele muzeów na świecie. W MNK znajduje się największy w Polsce zbiór przekazany przez Feliksa "Mangghę" Jasieńskiego, a obejmujący 1 tys. grafik autorstwa 200 najważniejszych artystów francuskich przełomu XIX i XX wieku.
"Prace na papierze są rzadko prezentowane, bo ze względów konserwatorskich nie mogą być eksponowane tak długo jak np. obrazy, dlatego mamy nadzieję, że ta ekspozycja spotka się z zainteresowaniem publiczności" - dodała Bik.
Francuska grafika pochodzi ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego, który w 1920 r. podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie 15 tys. obiektów polskich i zagranicznych.
Część jego kolekcji będzie można oglądać w Kamienicy Szołayskich na drugiej wystawie "Niech żyje sztuka!". Będzie to prezentacja prac artystów Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza oraz prace największych twórców japońskich, których dokonaniami Jasieński był zafascynowany m.in. Hokusaia i Hiroshige. Oprócz obrazów i prac na papierze, będzie można zobaczyć rzeźby, ceramikę, meble i militaria.
Kolekcja Jasieńskiego była pokazywana w Kamienicy Szołayskich jeszcze przed II wojną światową na wystawach czasowych, a od końca 1934 r. na wystawie stałej.
Feliks Jasieński (1861 - 1929) był kolekcjonerem, mecenasem sztuki i przyjacielem artystów. W 1901 r. wydał zbiór esejów "Manggha. Wędrówki po świecie, sztuce i ideach". Organizował wystawy, wygłaszał wykłady, pisał dla czasopism o kulturze i sztuce polskiej. Po przeprowadzce z Warszawy do Krakowa aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta. Jako kolekcjoner stworzył m.in. bogaty zbiór dzieł sztuki młodopolskich artystów.
Poprzednią wystawę w Kamienicy Szołayskich "Zawsze młoda! Polska sztuka około 1900" obejrzało w ciągu dwóch lat ponad 70 tys. osób. Jak podkreśla Katarzyna Bik to dowód na niesłabnącą popularność secesji.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...