Grafiki Paula Gauguina, Auguste'a Renoira czy Edouarda Maneta będzie można oglądać w tym roku na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Te unikatowe ryciny są dostępne tylko w największych muzeach świata.
Ekspozycja "Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau" zostanie otwarta w czerwcu w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego - Oddziale MNK.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 200 dzieł tak sławnych artystów, jak Pierre Bonnard, Paul Gauguin, Edouard Manet, Camille Pissarro, Odilon Redon, Pierre-Auguste Renoir, Auguste Rodin, Paul Signac, Alfred Sisley, Henri de Toulouse-Lautrec czy Suzanne Valadon.
"Byli to artyści, którzy odnowili sztukę graficzną, odkryli w niej nowe możliwości estetyczne, zerwali z ograniczeniami warsztatowymi. Oprócz grafik prezentowane będą plakaty, rzadkie czasopisma, wizytówki, albumy wydane w niewielu egzemplarzach i prototypy unikatowych książek artystycznych zawierających prace m.in. Edouarda Maneta" - mówiła PAP Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Jak podkreśliła kolekcją grafik tej klasy może się poszczycić niewiele muzeów na świecie. W MNK znajduje się największy w Polsce zbiór przekazany przez Feliksa "Mangghę" Jasieńskiego, a obejmujący 1 tys. grafik autorstwa 200 najważniejszych artystów francuskich przełomu XIX i XX wieku.
"Prace na papierze są rzadko prezentowane, bo ze względów konserwatorskich nie mogą być eksponowane tak długo jak np. obrazy, dlatego mamy nadzieję, że ta ekspozycja spotka się z zainteresowaniem publiczności" - dodała Bik.
Francuska grafika pochodzi ze zbiorów Feliksa Jasieńskiego, który w 1920 r. podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie 15 tys. obiektów polskich i zagranicznych.
Część jego kolekcji będzie można oglądać w Kamienicy Szołayskich na drugiej wystawie "Niech żyje sztuka!". Będzie to prezentacja prac artystów Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza oraz prace największych twórców japońskich, których dokonaniami Jasieński był zafascynowany m.in. Hokusaia i Hiroshige. Oprócz obrazów i prac na papierze, będzie można zobaczyć rzeźby, ceramikę, meble i militaria.
Kolekcja Jasieńskiego była pokazywana w Kamienicy Szołayskich jeszcze przed II wojną światową na wystawach czasowych, a od końca 1934 r. na wystawie stałej.
Feliks Jasieński (1861 - 1929) był kolekcjonerem, mecenasem sztuki i przyjacielem artystów. W 1901 r. wydał zbiór esejów "Manggha. Wędrówki po świecie, sztuce i ideach". Organizował wystawy, wygłaszał wykłady, pisał dla czasopism o kulturze i sztuce polskiej. Po przeprowadzce z Warszawy do Krakowa aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta. Jako kolekcjoner stworzył m.in. bogaty zbiór dzieł sztuki młodopolskich artystów.
Poprzednią wystawę w Kamienicy Szołayskich "Zawsze młoda! Polska sztuka około 1900" obejrzało w ciągu dwóch lat ponad 70 tys. osób. Jak podkreśla Katarzyna Bik to dowód na niesłabnącą popularność secesji.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.