W Tarnowie średnio co 19 sekund wypożyczana jest książka.
Mimo tak dobrego wyniku dzieci i młodzież czytają mniej niż kiedyś. – Życie toczy się z książką w tle – mówi Anna Ciebień, kierownik oddziału dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dębicy. – Czas ucznia wypełniony jest zajęciami dodatkowymi, co nie pozwala na częste oddawanie się lekturze – dodaje.
Szukając antidotum, bibliotekarze organizują różne dodatkowe zajęcia mające zachęcić młodych do częstszego sięgania po literaturę. W ofercie pojawiają się więc zabawy, czytanie bajek przez pracowników, spotkania z autorami, wernisaże wystaw, warsztaty. Ciągle też pojawiają się nowości wydawnicze i coraz częściej stoiska bookcrossing.
Czytaki i kody
Z kolei w Tarnowie pod koniec 2013 r. wdrożony został nowy system biblioteczny, który nie tylko usprawnia pracę bibliotekarzy, ale również daje wiele ułatwień czytelnikom, przede wszystkim informację o dostępności książki, możliwość zdalnego logowania na własne konto czytelnicze, zamawiania, rezerwowania i prolongaty terminu zwrotu książek.
– Czytelnicy bardzo chętnie korzystają z tych ułatwień i dzięki tym rozwiązaniom częściej też docierają do, nieraz odległych, agend bibliotecznych, aby wypożyczyć interesującą ich książkę – zauważa Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Oprócz tradycyjnych usług tarnowska biblioteka świadczy też usługi elektroniczne.
– W roku ubiegłym odnotowaliśmy ponad 310 tys. wejść do Tarnowskiej Biblioteki Cyfrowej, z której pobrano ponad 21 tys. dokumentów. Ostatnio pokusiliśmy się o przeprowadzenie niecodziennej analizy. Policzyliśmy… z jaką częstotliwością wypożyczane są książki w całej naszej bibliotece, tzn. we wszystkich działach głównych oraz filiach. I okazało się, że w godzinach pracy biblioteki średnio co 19 sekund wypożyczana jest książka do domu. A jeżeli doliczymy do tego audiobooki, kasety książki mówionej, „czytaki” oraz książki i czasopisma udostępniane na miejscu w czytelniach, to wynik będzie jeszcze lepszy – dodaje E. Stańczyk.
Tarnowska biblioteka wznowiła też akcję „Czytaj bez Ograniczeń”, mającą na celu promocję czytelnictwa w środkach komunikacji miejskiej. Po mieście jeżdżą autobusy oklejone plakatami z okładkami książek, a przy nich znajdują się specjalne kody QR. – Wystarczy wsiąść do autobusu, zbliżyć telefon do kodu i zeskanować go, a chwilę potem na komórkę bezpłatnie przychodzi wybrana książka – mówią tarnowscy bibliotekarze.
Noc bibliotek
Kolejnym krokiem w upowszechnianiu czytelnictwa były organizowane pod koniec kwietnia Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Z kolei na maj zaplanowano Tydzień Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. To ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek, organizowany od dwunastu lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W te dni odbędzie się szereg ciekawych imprez adresowanych do czytelników w każdym wieku. 15 V Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zaprasza dzieci w wieku 6–13 lat na Noc Bibliotek pod hasłem „Smocze harce w bibliotece”.
– W programie: tropienie smoka, zajęcia plastyczne, Wielki Turniej Smoczy, teatrzyk kukiełkowy czy smoczy seans – wyliczają pracownicy. Z kolei w Tarnowie motywem przewodnim Tygodnia Bibliotek będą podróże. – W programie znalazły się zarówno warsztaty, jak i spotkania z podróżnikami: Romanem Pankiewiczem, Magdaleną Musiał i Marcinem Musiałem, Marianem Krzywdą. Ponadto biblioteka zaprasza na spotkania autorskie z tarnowskimi pisarkami: Anną Kościółek i Julią Bernard – informuje Katarzyna Sikora z MBP w Tarnowie. W Mielcu tematyka spotkań nawiązywać będzie do teatru.
– Rok 2015 ogłoszony został Rokiem Teatru Powszechnego, stąd w programie znalazły się m.in. warsztaty teatralne, podczas których dzieci poznają najważniejsze pojęcia związane z teatrem oraz wykonają kukiełki i maski – mówi Jolanta Strycharz – instruktor w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu. W Bochni natomiast zaplanowano akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, a także uroczyste „otwarcie” ławeczki bookcrossingowej. Jest w czym wybierać, a dokładny program na stronach internetowych bibliotek.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...