8. Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

11 wykonawców - zespołów i solistów - wystąpi podczas 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina" w Busku-Zdroju i Wiślicy (Świętokrzyskie). Impreza, upamiętniająca barda i piewcę Ponidzia, rozpocznie się w piątek.

Festiwal, organizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury (BSCK) to nie tylko muzyka - koncertom będzie towarzyszyła wystawa fotografii i rajd turystyczny.

Celem imprezy - jak zapisano w jej regulaminie - jest "popularyzacja i promocja artystów reprezentujących szeroko rozumianą +piosenkę z klimatem+", a także wspieranie wykonawców, debiutujących w niszowych trendach kultury muzycznej - piosenki poetyckiej i turystycznej.

Jak powiedziała PAP Małgorzata Donoch z BSCK, uczestnicy festiwalu w konkursie zaprezentują dwa utwory - autorski oraz własną interpretację piosenki Belona. Wykonawców będą oceniali dziennikarze muzyczni, festiwalowa publiczność, a także - co jest nowością imprezy - internauci. Zdobywca nagrody Grand Prix, przyznawanej przez pierwsze z wymienionych jury, otrzyma statuetkę "Wiecznego Wędrowca".

W piątek poza przesłuchaniami festiwalowymi, w BSCK zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej "Na ponidziańskim szlaku". "Będzie na niej prezentowanych ok. 60 prac kilku miejscowych fotografików, z charakterystycznymi dla tych terenów krajobrazami i obiektami architektury" - powiedział kurator ekspozycji Piotr Kaleta.

W sobotę w południe uczestnicy festiwalu wyruszą na 17-kilometrową trasę pieszego rajdu - z Buska do zabytkowej Wiślicy. "Na szlaku nie zabraknie śpiewu i muzyki oraz kosztowania produktów i dań tradycyjnych regionalnej kuchni" - mówiła Donoch. Wieczorem, podczas koncertu na wiślickich błoniach zaprezentują się laureaci poprzednich edycji festiwalu.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji imprezy zaplanowano w niedzielę w Busku-Zdroju. Gwiazdą koncertu nagrodzonych, będzie Piotr Bukartyk z zespołem Szałbydałci.

Poeta, kompozytor, pieśniarz Wojciech Belon urodził się w 1952 roku w Kwidzynie. Mieszkał i wychowywał się w Busku-Zdroju. Wraz z założoną przez siebie "Wolną Grupą Bukowina" zadebiutował latem 1971 roku na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie zdobył jedną z głównych nagród. Znaczącym sukcesem była pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 roku.

Belon był piewcą Ponidzia, w swoich piosenkach przenosił słuchaczy także w Bieszczady i Beskid Niski. Zmarł 3 maja 1985 roku w Krakowie. Został pochowany w Busku-Zdroju. W 2008 roku przed buskim domem kultury odsłonięto Ławeczkę Wojtka Belona. Od tego roku organizowany jest tam festiwal jego imienia.

"Kraina Łagodności" - sformułowanie pochodzące z jednej z piosenek Belona - dało nazwę całemu ruchowi muzycznemu opartemu na literackim, często poetyckim tekście i ilustrującej go łagodnej, balladowej oprawie muzycznej.

Posłuchaj: Stare Dobre Małżeństwo - Piosenka dla Wojtka Belona

grzeek o Stare dobre małżeństwo - Piosenka dla Wojtka Bellona

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama