Góralskie Pasterki w Beskidach

Na wspólne świętowanie pamiątki narodzin Jezusa z góralami zapraszają beskidzkie parafie w różnych częściach diecezji bielsko-żywieckiej.

Wśród miejsc, gdzie będzie można świętować noc Bożego Narodzenia z góralskimi kapelami są:

  • Bielsko-Biała Straconka - kościół Matki Bożej Pocieszenia

To będzie już trzecia Góralska Pasterka w Straconce. To pomysł muzykującej rodziny Dobijów oraz członków kapeli Śtyry. Zagrało i zaśpiewało wtedy prawie trzydziestu muzyków z różnych zespołów góralskich. Wśród muzyków był m.in. Paweł Golec z Golec uOrkiestra. Rok temu przybyło już 60 muzyków i śpiewaków, a także... ok. 3 tys. wiernych! W tym roku Mszy św. przewodniczyć będzie bp senior Tadeusz Rakoczy.

W Wigilię o godz. 22:50 z przystanku Warszawska Dworzec wyjedzie specjalny autobus linii 11. Zawiezie on wiernych do kościoła. Po drodze zatrzyma się na swoich przystankach. Po nabożeństwie autobus odjedzie z przystanku Górska Kościół o godz. 2:00.

  • Szczyrk - sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki i Pani Beskidów na Górce (księża salezjanie)

Pasterka rozpocznie się o północy z 24 na 25 grudnia. Animację liturgiczno-muzyczną poprowadzą ministranci i lektorzy, Zespół Regionalny "Klimczok" oraz chór sanktuarium.

Po Pasterce na placu przed sanktuarium - dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń i ucztowanie świątecznym jadłem i napojem przygotowane przez górali.

  • Żabnica - kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Góralska Pasterka od lat przyciąga rzesze wiernych z całej diecezji bielsko-żywieckiej oraz południa Polski. W tym roku będzie sprawowana po raz dziesiąty. O północy Dzieciątku zagrają i zaśpiewają połączone kapele góralskie, które wykonają kolędy i pastorałki Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Zagra około 40 muzyków.

Tegoroczna Pasterka w Żabnicy będzie transmitowana. Organizatorzy zapowiadają, że przy realizacji wykorzystany zostanie specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu będzie można obejrzeć to wydarzenie na tabletach, smartfonach czy komputerach.

Bielsko-żywieccy księża biskupi będą celebrować Pasterkę o 23.59 w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej (biskup Piotr Greger) i w konkatedrze Narodzenia NMP W Żywcu (bp Roman Pindel).

Jeśli i w waszych parafiach będziecie witać w nocy Nowonarodzonego Pana Jezusa w swoich strojach regionalnych i przy góralskiej muzyce, a przy tym chcielibyście zaprosić innych, napiszcie o tym w komentarzach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama