Watykański dziennik: "Spotlight" nie jest antykatolicki

"Wątek filmu `Spotlight`, który otrzymał Oscara, jest wciągający. I nie jest to film antykatolicki, jak zostało między innymi napisane, bowiem potrafi wyrazić przerażenie i głęboki ból wiernych wobec odkrycia tej straszliwej rzeczywistości" - pisze Lucetta Scaraffia na łamach watykańskiego dziennika "L`Osservatore Romano".

Scaraffia zwróciła uwagę, że w narracji nie została przedstawiona długa i wytrwała walka z pedofilią w Kościele, podjęta przez Josepha Ratzingera - prefekta Kongregacji Nauki Wiary, i prowadzona przez niego, gdy był papieżem. "Jednak w filmie nie da się powiedzieć wszystkiego, a trudności, jakie napotykał Ratzinger, jedynie potwierdzają tezę filmu, a mianowicie to, że zbyt często instytucja kościelna nie potrafiła reagować z konieczną determinacją w obliczu tych przestępstw" - czytamy.

Zwraca także uwagę, że dzieci są istotami bezbronnymi, a zatem łatwymi ofiarami nadużyć, również w rodzinach, w kółkach sportowych, w szkołach świeckich. "Potwory nie zawsze noszą sutannę. Pedofilia niekoniecznie wynika ze ślubu czystości. Jednak stało się już jasne, że w Kościele zbyt wiele osób przejmowało się bardziej wizerunkiem instytucji niż powagą czynu" - pisze włoska publicystka.

Podkreśla, że to wszystko nie może usprawiedliwić niezwykle ciężkiej winy tych, którzy postrzegani jako przedstawiciele Boga, korzystają z tej wiarygodności i tego autorytetu, by wykorzystywać niewinnych. "W filmie jest to opowiedziane dobrze, z uwzględnieniem wewnętrznego wyniszczenia, jakie te czyny powodują u ofiar, które nie mają już nawet Boga, do którego mogłyby się odwołać, którego mogłyby prosić o pomoc" - pisze Scaraffia.

Fakt, że podczas uroczystości wręczania Oscarów zaapelowano do papieża Franciszka, aby zwalczył tę plagę, zdaniem włoskiej publicystki należy postrzegać jako znak pozytywny. "Istnieje jeszcze zaufanie do instytucji, istnieje zaufanie do papieża, który kontynuuje oczyszczanie rozpoczęte przez jego poprzednika, jeszcze gdy był kardynałem. Istnieje jeszcze zaufanie do wiary, w której sercu jest obrona ofiar, chronienie niewinnych" - czytamy w recenzji filmu "Spotlight", który zdobył Oscara, nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, w kategorii "najlepszy film".

Obrazw reżyserii Toma McCarthiego przedstawia historię śledztwa dziennikarzy gazety "The Boston Globe" w sprawie tuszowania licznych przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży katolickich.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPOTLIGHT

 • Yanosh
  01.03.2016 14:14
  Jak rozumiem - ze strony Hollywood temat został wyczerpany. Film zrobiono, pokazano Kościół, aferę pedofilii i na tym koniec. Oscar wieńczy dzieło. Nie ma nadziei, aby pokazać teraz środowisko polityki, biznesu w tym temacie w krajach zachodnich np. Belgię (afera Doutroux)czy Francję, bo temat poza Kościołem już nie istnieje. A tak a propos jak podała prasa na 502 skazanych w Polsce za pedofilię, tylko 3-4 osoby to BYLI księża. Jeśli na Zachodzie jest to taki sam procent tzw. ludzi Kościoła (a może większy? nie wiem), którzy już zostali z hukiem mniejszym lub większym wywaleni ze stanu kapłańskiego, to każdy wyciągnie sobie wnioski o stanie zjawiska poza Kościołem.
 • carewicz
  01.03.2016 14:47
  $ przypadki na 500 tj ~1%. Jeśli ktoś uważa , że 1 % jest reprezentatywny dla całej grupy a 99% nie to jest to czysta hipokryzja. Eksponowanie tego jest więc nagonką mającą maskować rzeczywistość.
 • marcv
  01.03.2016 18:00
  przypadek 1%? tak jak wszędzie? Akurat w filmie ukazano prawdę i że jest to większy przypadek wynoszący 6%, a nawet i dużo więcej!! Przez lata gwałty na dzieciach usprawiedliwia się w ten sposób "1 czarna owca...". Widzę że w Polsce dalej tak jest... a gwałciciel za karę w inne miejsce, gdzie nikt go nie zna...
 • dkowalewa
  08.03.2016 19:56
  Dziwne by to było gdyby był antykatolicki a wydawany przez kościół, jak widać nauka włoskiego bardzo się będzie opłacała w mieście Katowice z Preply aby można go było poczytać http://forum.gazeta.pl/forum/w,165,150490880,156926439,Re_Korepetycje_jezykowe_pilne.html#p156926439
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.