Archiwalne materiały, historyczne publikacje oraz relacje mieszkańców jednej z głównych arterii Katowic składają się na multimedialną prezentację opowiadającą historię ul. Kościuszki. Premierowy pokaz audiowizualny odbędzie się w sobotę w stolicy woj. śląskiego.
"Ul. Kościuszki to jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic Katowic o bardzo charakterystycznej architekturze. Myślę, że interesuje się nią każda osoba, która zajmuje się historią lub kulturą miasta. Z tą ulicą związanych jest też wiele znanych osób m.in. wychował się przy niej artysta, malarz Hans Bellmer" - powiedział PAP rzecznik instytucji Katowice Miasto Ogrodów Łukasz Kałębasiak.
Autorami artystycznego projektu "Kościuszki audio/video", który łączy tekst, dźwięk i obraz są: Joanna Bronisławska, Marcin Dymiter oraz Jan Dybała.
W swojej "subiektywnej opowieści artystycznej o historii ulicy i jej mieszkańcach" wykorzystali materiały zgromadzone podczas projektu poświęconemu tej arterii "Wczytani w Kościuszki".
Wizualizacje w pokazie bazują m.in. na odszukanych w archiwach szkicach architektonicznych, rysunkach szyldów i planach kolorach witryn sklepowych z okresu międzywojennego i lat 40. XX w.
Wśród nich znalazł się plan nieistniejącego już budynku przy ul. Kościuszki 1, w którym działały m.in. "pobieralnia piwa", bufet turystyczny i sklep "Radio-Fala". "Dokumenty pozwoliły nam odtworzyć ciekawą, i nie wszystkim znaną, historię tej ulicy" - zaznaczył rzecznik.
W przygotowywaniu muzyki do prezentacji wykorzystano technikę tzw. field recordingu, czyli nagrywania dźwięków z otoczenia. W pokazie znalazły się także fragmenty rozmów z mieszkańcami.
Sobotnie wydarzenie w instytucji Katowice Miasto Ogrodów (dawniej Centrum Kultury Katowice) rozpocznie działanie tzw. Soundlabu, czyli cyklu artystyczno-muzycznych wydarzeń przygotowanych w związku z nadanym niedawno Katowicom tytułem Miasta Muzyki UNESCO.
Organizatorem pokazu są Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Medialab Katowice.
Ul. Tadeusza Kościuszki, uznawana za najdłuższą w mieście, znajduje się w południowej części Katowic; zaczyna się przy dworcu i biegnie w stronę Mikołowa.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.