Bohaterkami są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego, a kostiumy nie odzwierciedlają prawdziwych habitów - zaznaczyli w przesłanym PAP w czwartek oświadczeniu producenci filmu w reż. Anne Fontaine, odnosząc się do zarzutu o manipulację w "Niewinnych".
Oświadczenie "w sprawie manipulacji w filmie +Niewinne+" wystosowały we wtorek przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych m. Weronika Sowulewska oraz rzecznik prasowy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Jolanta Olech.
"Odpowiadając na zarzut (...) w sprawie wykorzystania kostiumów sugerujących wskazanie konkretnego zgromadzenia zakonnego chcieliśmy podkreślić, że celem filmu +Niewinne+ było przedstawienie historii młodej lekarki i mieszkanek bliżej nieokreślonego domu zakonnego" - czytamy w oświadczeniu producentów filmu, przesłanym PAP w czwartek przez firmy Aeroplan Film i Mandarin Cinema.
Zaznaczono w nim, że historia przedstawiona w "Niewinnych" inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami opisanymi w pamiętnikach Madeleine Pauliac, a "przypadki gwałtów, do których film się odnosi, miały miejsce w wielu klasztorach na terenie Polski tuż po II wojnie światowej".
"Skala zjawiska przywołana została chociażby w książce +Wielka trwoga. Polska 1944-1947+" - przypomniano.
"W filmie nie zostało określone miejsce akcji, mogące w jakikolwiek sposób wskazać konkretne zgromadzenie. Bohaterkami filmu są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego. Kostiumy zakonnic zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby filmu i nie odzwierciedlają prawdziwych habitów żadnego z żeńskich zgromadzeń zakonnych" - oświadczyli producenci.
Dramat "Niewinne", opowiadający o zakonnicach zgwałconych przez czerwonoarmistów, jest produkcją francusko-polską. Do kin w Polsce wejdzie w piątek.
W oświadczeniu przewodniczącej Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz rzecznik prasowej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych zwrócono uwagę, że "w zapowiedzi filmu jest mowa o tym, że jest on inspirowany prawdziwą historią" i że "ukazane w filmie siostry zakonne noszą habity podobne do habitów benedyktynek klauzurowych".
"Nie ma dokumentów historycznych ani przekazu pamięciowego o tym, aby benedyktynki klauzurowe w Polsce doznały tragedii, o której w filmie mowa" - zaznaczono w oświadczeniu konferencji.
Napisano też: "Wiadomo, że żołnierze sowieccy przechodząc przez Polskę w ramach działań wojennych i po ich zakończeniu, dopuszczali się przemocy fizycznej wobec dziewcząt i kobiet, w tym także wobec sióstr zakonnych. Między innymi siostry elżbietanki mające domy na Śląsku utraciły siostry zamordowane w bestialski sposób przez żołnierzy Armii Czerwonej. Wobec dziesięciu z nich aktualnie jest prowadzony proces beatyfikacyjny".
W obsadzie filmu "Niewinne" są m.in.: Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig, Anna Próchniak oraz francuscy aktorzy Lou de Laage i Vincent Macaigne.
Akcja toczy się na przełomie 1945 i 1946 r., po tym jak - w latach 1944-1945 - do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Lekarze francuskiego Czerwonego Krzyża, wśród nich Matylda, pracują w specjalnie utworzonym na terenie Polski szpitalu. Pewnego dnia pojawia się tam siostra z klasztoru benedyktynek, błagając o pomoc dla umierającej kobiety. Matylda jedzie do klasztoru i zostaje doprowadzona do celi cierpiącej. Problemem jest poród jednej z zakonnic. Lekarka dowiaduje się, że siostry padły ofiarą gwałtów, dokonanych przez czerwonoarmistów.
Pierwowzorem filmowej lekarki była Madeleine Pauliac. Jej siostrzeniec i autor oryginalnego pomysłu na film Philippe Mayal wziął udział - razem z francuską reżyserką Anne Fontaine - w konferencji po wtorkowym pokazie prasowym filmu w Warszawie. "Kilka lat przed śmiercią matka przekazała mi kopertę. Były w niej dokumenty związane z wydarzeniami, które przeżyła siostra matki, moja ciotka, w 1945 r." - wspominał Mayal. "Pomyślałem, że chcę coś zrobić z tą historią. Zaczęły się prace, powstał pierwszy scenariusz, potem scenariusz ten trafił do firmy producenckiej, a następnie zajęła się nim Anne Fontaine" - opowiadał.
Scenariusz "Niewinnych", inspirując się tą opowieścią, Fontaine napisała wspólnie z Pascalem Bonitzerem, Sabriną B. Karine i Alice Vial. Zdjęcia do filmu kręcono w Polsce - na Warmii, głównie w mieście Orneta oraz w Krośnie we wnętrzach Sanktuarium Maryjnego.
Anne Fontaine (ur. 1959 w Luksemburgu) polskim widzom znana jest jako autorka filmów "Coco Chanel" z Audrey Tautou oraz "Idealne matki" z Naomi Watts i Robin Wright.
W czwartkowym oświadczeniu producentów napisano, że film "Niewinne" został zaprezentowany na specjalnym pokazie w Watykanie, gdzie został dobrze przyjęty przez biskupów oraz katolickie media, które uznały, że obraz Anne Fontaine "niesie chrześcijańskie przesłanie" oraz że jest "filmem, który jest terapią dla Kościoła".
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.