Kurs pisowni "śląskiej godki"

Bezpłatny kurs pisania w śląskiej gwarze rozpocznie się w poniedziałek w Rybniku (Śląskie). Udział w kursie mogą wziąć wszyscy zainteresowani, jedynym warunkiem przystąpienia do kursu jest umiejętność pisania.

Jak informuje Urząd Miejski w Rybniku, kurs będzie prowadzony w formie przystępnego wykładu oraz ćwiczeń podstaw pisowni Ślonskij Godki, w oparciu o wstępne zasady pisowni śląskiej na podstawie norm przyjętych w Cieszynie w dn. 10 sierpnia 2009 r. przez zespo´ł do standaryzacji pod kierownictwem prof. Jolanty Tambor.

"Dzięki pierwszemu darmowemu kursowi pisania po śląsku chcemy przybliżyć mieszkańcom Śląska zapis Ślonskij Godki, oraz zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy w tym zakresie" - powiedziała Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku.

Kurs ma m.in. pomóc osobom, zamierzającym wziąć udział w trzeciej edycji Diktanda Godki Ślonskij P.M. Łysohorskygo Ondry, które odbędzie się 27 maja w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku - Niewiadomiu.

Kurs organizują Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich (DURŚ), Miasto Rybnik oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku. Zajęcia poprowadzą: Alojzy Zimończyk - członek DURŚ, koordynator ds. edukacji regionalnej, pedagog, nauczyciel geografii i Henryk Postawka - członek DURŚ, pedagog, nauczyciel języka angielskiego, francuskiego i włoskiego, regionalista.

Każdy uczestnik kursu otrzyma bezpłatnie materiały szkoleniowe w formie wydruków oraz certyfikat potwierdzający zapoznanie się z pisownią Godki Ślonskij.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg