Drogami św. Faustyny

Dzięki kieszonkowemu formatowi mieści się do torebki i plecaka. "Drogami św. Faustyny w Warszawie i na Mazowszu" to prawdopodobnie pierwszy miniprzewodnik śladami świętej po województwie.

Św. Faustyna Kowalska spędziła na Mazowszu 22 lata swojego życia. Miejsca związane z jej pobytem opisuje broszurka wydana przez Lokalną Organizację Turystyczną "Skarbiec Mazowiecki” - "Drogami św. Faustyny w Warszawie i na Mazowszu”.

- Pomysł narodził się z okazji Światowych Dni Młodzieży. Zależało nam, by młodzi przed przyjazdem do Krakowa mogli już tu poznać apostołkę Bożego Miłosierdzia i miejsca związane z jej pobytem na Mazowszu - mówi Edyta Paszkowska ze „Skarbca Mazowieckiego”.

Prawie 50-stronicowa książka adresowana jest przede wszystkim do indywidualnych pielgrzymów podążających śladami św. Faustyny. Przewodnik w zwięzłej formie opisuje miejsca związane z początkiem drogi świętej zakonnicy: Głogowiec - dom narodzin św. Faustyny, Świnice Warckie - miejsce chrztu, dom, w którym mieszkała i pracowała Helena Kowalska w Aleksandrowie Łódzkim, kościół św. Archaniołów Rafała i Michała, w którym modliła się, łódzkie kamienice, w których mieszkała i pracowała, a także park im. Juliusza Słowackiego - miejsce objawień cierpiącego Chrystusa i archikatedrę św. Stanisława Kostki, gdzie Helena modliła się o rozeznanie woli Bożej.

Kolejne karty przewodnika poświęcone są miejscom w Warszawie, w których przebywała św. Faustyna. Początki jej zakonnej drogi sięgają do kościoła św. Jakuba Apostoła na Ochocie, gdzie skierowała swoje pierwsze kroki po przyjeździe do stolicy i modliła się o dalsze poznanie woli Bożej, dom Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia na Grochowie, gdzie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, sam Jezus "spoczął” na jej dłoniach, dom generalny przy ul. Żytniej, gdzie 1 października 1925 r. rozpoczęła postulat, kaplica MB Częstochowskiej w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, w której się modliła i usłyszała przestrogę: "Wiedz o tym, że jeśli zaniedbasz sprawę malowania tego obrazu i całego dzieła miłosierdzia, odpowiesz za wielką liczbę dusz w dzień sądu”.

Ślady św. Faustyny można odnaleźć także poza Warszawą. W domu państwa Lipszyców w Ostrówku przez rok pracowała na zakonne wiano, codziennie chodząc do pobliskiego Klembowa na Mszę św. i utwierdzając się w powołaniu. Jako postulantka przebywała w Skolimowie, by podreperować zdrowie. Tam w kościele Matki Bożej Anielskiej doświadczyła wizji czyśćca. Z kolei Walendów - to czas mocnych rekolekcji, które przez usta kapłana głosił jej sam Chrystus. Dom zakony w Derdach to ostanie miejsce, w którym przebywała święta przed wyjazdem do Łagiewnik. Na dwa lata przed swoją śmiercią w podwarszawskich Derdach pełniła obowiązki kucharki. Ważne miejsce na faustynowym szlaku zajmuje także Płock - to właśnie tam otrzymała od Jezusa misję namalowania obrazu i ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego. 10 km od Płocka, do klasztoru w Białej, św. Faustyna kilkakrotnie przyjeżdżała na podreperowanie zdrowia.

Oprócz historycznego opisu danego miejsca, przewodnik zawiera cytaty z "Dzienniczka” i informacje praktyczne dla pielgrzymów tj. dojazd, godziny otwarcia, czy pobliskie atrakcje turystyczne. - Wiele z tych miejsc ma ścisły związek z patriotyczną historią naszego narodu. Na przykład kościół św. Klemensa w Klembowie to wotum gen. Franciszka Żymirskiego, uczestnika powstania kościuszkowskiego i listopadowego. Zależało nam, by poprzez osobę świętej, promować także historię narodu - mówi E. Paszkowska.

Miniprzewodnik można kupić np. w Księgarni na Miodowej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama