Bluźnierczy spektakl w Bydgoszczy

Podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy tamtejszy Teatr Polski wystawił skandaliczne przedstawienie pt. „Nasza przemoc i wasza przemoc”.

W jednej ze scen naga muzułmanka wyciąga ze swojej waginy polską flagę. Następnie Chrystus schodzi z krzyża wykonanego z kanistrów i gwałci tę kobietę.

Protest do dyrektora teatru wystosowała posłanka Anna Sobecka. Zapowiedziała przy tym złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • apacho
  28.09.2016 15:49
  Ciekawe oświadczenie Reduty Dobrego Imienia:
 • apacho
  28.09.2016 15:49
  Oświadczenie
  w sprawie wydarzeń podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy
  Opinia publiczna została wzburzona doniesieniem prasowym z dnia 27.09.2016 na temat przedstawienia „Nasza przemoc, wasza przemoc” słoweńsko – chorwackiej trupy teatralnej podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, które odbyło się 25.09.2016 r. na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

  Na temat tego przedstawienia ukazał się tekst na stronach portalu Polskatimes.pl będących mutacją gazety „Polska the Times”. Autor opisał w sposób drastyczny wydarzenia na scenie.
  Nie wnikając na razie w fakt, czy rzeczywiście miało miejsce znieważenie polskich barw narodowych poprzez obsceniczne manipulowanie polską flagą przez aktorkę (to co dokładnie się wydarzyło w tej chwili jest badane przez Dział Dokumentacji i Analiz RDI) pragniemy zwrócić uwagę na następujące fakty:

  1. Prawdopodobnie pierwszym tekstem na temat spektaklu, z opisem potraktowania flagi narodowej, był tekst „Oskarżenie Europy” autorstwa Anity Nowak na portalu Teatrdlawas.pl w dn. 26.09.2016,


  2. Informacja na temat spektaklu prawdopodobnie w oparciu o wyżej wspomniany tekst (z użyciem identycznych sformułowań), pojawiła się na portalu toruńskim Nowosci.com.pl i Polskatimes.pl. Ten sam artykuł, o podobnej treści pojawił się na portalu Gs24.pl – Głosu Szczecińskiego, jednakże czas jego edycji jest późniejszy. Teksty pojawiły się w dn. 27.09.2016,


  3. Redaktor naczelny „Polska the Times” Paweł Siennicki informuje, że Polskatimes.pl czerpało z tekstu który ukazał się na stronie Nowosci.com.pl,


  4. Autorem tekstu jest Jarosław Reszka który napisał tekst dla Agencji Informacyjnej Polska Press,


  5. Inne informacje prasowe na temat tego spektaklu powołują się na wyżej wspomniane teksty z Polskatimes.pl i Gs24.pl,


  6. Polskatimes.pl oraz Gs24.pl i nowości.com.pl orad AIP należą do tego samego wydawnictwa Polska Press Grupa,


  7. Spektakl jest produkowany przez niemiecki teatr HAU Hebbel am Ufer, sztuka powstała w ramach festiwalu „Die Ästhetik des Widerstandes – Peter Weiss 100” realizowanego przez właśnie teatr HAU Hebbel am Ufer. Festiwal sponsoruje Kulturstiftung des Bundes, fundacja finansowana przez pełnomocnika rządu federalnego RFN ds. kultury i mediów.


  Reduta zwróciła się zarówno do organizatorów Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy jak i redaktora naczelnego „Polska the Times” i Agencji Informacyjnej Polska Press z prośbą o wyjaśnienia na temat przebiegu przedstawienia oraz okoliczności powstania tekstu.

  Zachodzi bowiem podejrzenie, że obok tego, że podczas przedstawienia miały miejsce bulwersujące i znieważające polskie barwy narodowe sceny, to dodatkowo w tekście prasowym nastąpiło ich przerysowanie i wzmocnienie przez użycie drastycznych opisów. Oznaczałoby to że tekst prasowy doprowadził do wzburzenia opinii publicznej.

  Tekst prasowy wywołuje wzburzenie patriotycznej opinii publicznej, która domagając się wyciągnięcia konsekwencji wobec aktorów i organizatorów festiwalu wzywa do działania władze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prokuraturę. Tego rodzaju atmosfera, wywołana przez tekst który ukazał się na portalach będących własnością niemieckiego wydawnictwa, może być z kolei paliwem do przedstawiania Polski i polskich władz jako cenzorów i faszystów ograniczających wolność sztuki.

  Nie można zgodzić się na taki rozwój sytuacji.

  Jeśli nasze przypuszczenia są słuszne, to mamy do czynienia ze starą strategią „walenia w pręty klatki z małpami”, która już tyle razy była stosowana w stosunku do obozu patriotycznego. Nie należy się dać sprowokować.

  Reduta Dobrego Imienia monitoruje sytuację.

  Spektakl „Nasza przemoc, wasza przemoc” był wielokrotnie wystawiany w całej Europie. Powstał pod egidą niemieckich instytucji kulturalnych. Za każdym razem używana przez aktorkę jest flaga kraju w którym aktualnie odbywa się przedstawienie.

  Nie należy zatem traktować tego ekscesu jako specyficznie anty-polskiego (chociaż jeśli opisy są prawdziwe, to przestępstwo z art. 137 KK nastąpiło) lecz ogólnie przeciwko wszystkim narodowym tradycjom państw europejskich. Tego rodzaju lewacka ideologia jest niestety stale obecna w twórczości teatralnej.

  Wzywamy wszystkich do zachowania spokoju i nie eskalowania działań, ponieważ o to właśnie chodzi ewentualnym prowokatorom.

  Po wyjaśnieniu sytuacji, jeśli potwierdzi się fakt znieważenia barw narodowych przez cudzoziemskich aktorów Reduta zwróci się do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o umieszczenie aktorów na liście osób niepożądanych w Polsce ze względu na zachowanie porządku publicznego oraz do Prokuratora Generalnego o wszczęcie postępowania w związku z podejrzeniem przestępstwa z art. 137 KK.


  Maciej Świrski


  Prezes Reduty Dobrego Imienia
 • tambaran
  01.10.2016 21:36
  Diabeł zwołuje debatę w PE....... a co robią Belzebuby ???? Pomyśleliście o tym, , jak Gość Niedzielny zamieszczając te wiadomości apoetyzuje DIabła ,czego to on dokonuje, i do jakiej to komunitywy się dostał ???? Apage diabole...
 • tambaran
  01.10.2016 21:40
  komu będzie to przeszkDZać, co tu zamieściłem ???bo to usuniE jKIś BWLZWBUB..-.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja