Walory historyczne, architektoniczne, a także religijne trzech dolnośląskich kościołów docenił sam prezydent RP.
Dzięki uznaniu przez prezydenta RP lista Pomników Historii zwiększy się niedługo o trzy kolejne pozycje z województwa dolnośląskiego. Zaszczytu dostąpią świdnicka katedra rzymskokatolicka pw. Św. Wacława i św. Stanisława, oraz świątynie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - Kościół Pokoju w Świdnicy i Jaworze.
Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.
Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
Najwięcej obiektów na liście znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Wśród nich są budowle z diecezji legnickiej. Najokazalszym jest zespół byłego opactwa cystersów w Krzeszowie, dzisiejsze sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Oprócz niego godność tę piastuje też zespół pobenedyktyński w Legnickim Polu, obecnie sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Na terenie naszej diecezji jest jeszcze inny zespół obiektów o randze Pomnika Historii - Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.