Dr hab. Halina Dudała oraz pisarz i publicysta Szczepan Twardoch odebrali we wtorek nagrody im. ks. Augustina Weltzla "Górnośląski Tacyt". Uroczystość odbyła się w Tworkowie (Śląskie); ks. Weltzel, zwany Górnośląskim Tacytem był przez wiele lat proboszczem tamtejszej parafii.
Nagroda, ustanowiona przez Ruch Autonomii Śląska, przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska.
W kategorii badacz nagrodę otrzymała dr hab. Halina Dudała za książkę: "Clerus decanatus plesnesis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756. Edycja źródłowa", zaś w kategorii popularyzator - Szczepan Twardoch za książkę "Drach".
"Praca prof. Dudały, która jest autorką wielu cennych publikacji poświęconych śląskiej historii w niezwykle ciekawy sposób ukazuje Górny Śląsk w okresie przedprzemysłowym. Z kolei Śląsk w książce +Drach+ Szczepana Twardocha również jest bardzo ważnym motywem, a nie tylko martwą scenografią" - powiedział PAP przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik.
Patronem nagrody jest XIX-wieczny historyk, pionier górnośląskiej historiografii, ks. Augustin Weltzel. W tym roku przypada 200. rocznica jego urodzin oraz 120. rocznicę śmierci. Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami Klio. Jej autorem jest rzeźbiarz August Dyrda.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Kazimierz Kutz, Małgorzata Szejnert, Henryk Waniek, prof. Ewa Chojecka, Alojzy Lysko.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.