Dr hab. Halina Dudała oraz pisarz i publicysta Szczepan Twardoch odebrali we wtorek nagrody im. ks. Augustina Weltzla "Górnośląski Tacyt". Uroczystość odbyła się w Tworkowie (Śląskie); ks. Weltzel, zwany Górnośląskim Tacytem był przez wiele lat proboszczem tamtejszej parafii.
Nagroda, ustanowiona przez Ruch Autonomii Śląska, przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska.
W kategorii badacz nagrodę otrzymała dr hab. Halina Dudała za książkę: "Clerus decanatus plesnesis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756. Edycja źródłowa", zaś w kategorii popularyzator - Szczepan Twardoch za książkę "Drach".
"Praca prof. Dudały, która jest autorką wielu cennych publikacji poświęconych śląskiej historii w niezwykle ciekawy sposób ukazuje Górny Śląsk w okresie przedprzemysłowym. Z kolei Śląsk w książce +Drach+ Szczepana Twardocha również jest bardzo ważnym motywem, a nie tylko martwą scenografią" - powiedział PAP przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik.
Patronem nagrody jest XIX-wieczny historyk, pionier górnośląskiej historiografii, ks. Augustin Weltzel. W tym roku przypada 200. rocznica jego urodzin oraz 120. rocznicę śmierci. Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami Klio. Jej autorem jest rzeźbiarz August Dyrda.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Kazimierz Kutz, Małgorzata Szejnert, Henryk Waniek, prof. Ewa Chojecka, Alojzy Lysko.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.