Czyli czym tak naprawdę powinna być medytacja.
„Pustynne szlaki. Serce pustyni. Medytacje” – tak brzmi pełny tytuł pośmiertnie wydanej książki autorstwa o. Jana Pawła Konobrodzkiego. Benedyktyna, który starał się nauczyć nas, zabieganych ludzi XXI wieku, tego jak medytować. Jak udać się w „podróż do królestwa światła” (bo przecież właśnie tym powinny być medytacja i modlitwa).
Najpierw było „wyjście w nieznane”, a więc pierwsza część duchowej dylogii ojca Konobrodzkiego, o której pisałem tutaj. Teraz dostajemy tom (tomik) drugi. Książeczkę objętościowo niewielką, ale pełną mądrych, przemodlonych i przemedytowanych słów, które mogą pomóc nam stać się lepszymi ludźmi.
W trakcie lektury towarzyszą nam dwaj biblijni herosi: Mojżesz (który pojawił się już w części pierwszej) oraz Dawid, który na pytanie „jak się modlić?” odpowiedziałby być może: - Psalmy, głupcze!
Ojciec Jan Paweł uważnie wczytywał się w ich, opisane na kartach Pisma Świętego, historie, w bardzo ciekawy sposób je interpretował, ale także dzielił się z nami własnymi odkryciami i przemyśleniami. Jego zdaniem tylko modlitwa i kontemplacja pomagają nam zobaczyć wszystko takim, jakie powinno być. I tylko po zmierzeniu się z własnymi lękami i zerwaniu masek, które wszyscy czasem zakładamy, zdołamy odzyskać w życiu harmonię.
Sporo w tej książce także pasaży zahaczających o mistykę. Chcesz medytować? Obserwuj Bożą miłość działającą w tobie – podpowiadał autor. Pomagał również dostrzec to, co poza schematami i ogólnie przyjętymi prawdami. Wszystko po to, by lepiej poznać samego siebie i nawiązać lepszy, głębszy kontakt z Bogiem.
*
Miałem dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Jako że ufundowało je benedyktyńskie wydawnictwo Tyniec, zadanie konkursowe było następujące: należało wymienić trzech świętych benedyktynów. Nagrody otrzymują:
Monika Krzemień z Bielska-Białej, Tomasz Grzywanowski z Puszczykowa oraz Jolanta Kurowska z Warszawy
Gratuluję, książki prześlemy pocztą.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.